A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

CIEKAWOSTKI

6 sposobów jak skutecznie czyścić telefon i unikać bakterii

2020/03/31
jak wyczyścić telefon

6 sposobów jak skutecznie czyścić telefon i unikać bakterii

Z bakteriami spotykamy się każdego dnia. Zainfekowanie niektórymi z nich odczujemy, a innymi praktycznie wcale. Mówimy, że wiemy jak chronić się przed nimi. Ale czy na pewno?

Dbanie o higienę, mycie rąk, zasłanianie ust przy kichaniu lub kaszlu to czynności oczywiste. Słyszymy o tym z każdej strony. Jednak często zapominamy o jednej ważnej rzeczy – telefonie komórkowym, to z nim niektórzy spędzają nawet 24 godziny i nie wyobrażają sobie życia bez swojego smartfona.

Czy na pewno każdy z nas wie jak dbać o swój telefon i jak go zabezpieczyć, aby nie stał się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia?

Telefon towarzyszy nam przez cały dzień.
Większość z nas nosi telefon w ciągu dnia ze sobą, nie tylko kładziemy go w różnych miejscach, nie wiedząc, z czym dana powierzchnia miała styczność ale także sami wielokrotnie dotykamy go bez umycia rąk a tym samym przenosimy wszystkie wirusy i bakterie.

Obecnie wiadomo, że wirusy przenoszą się drogą kropelkową co ułatwia im zadanie. Wystarczy, że położymy smartfon na biurku, w okolicach którego ktoś kichnął lub zakasłał a prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa na telefon jest bardzo duże. Bierzemy go później by zadzwonić, a co za tym idzie przykładamy do twarzy. Jesteśmy wtedy narażeni na ogromne ryzyko zainfekowania.
Jak skutecznie czyścić nasze smartfony by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusów?

1. Płyn do czyszczenia urządzeń elektronicznych
Specjalistyczny płyn/żel do czyszczenia urządzeń elektronicznych to środek profesjonalny przeznaczony do tego celu dlatego na pewno nie uszkodzi nam obudowy, ekranu, a co najważniejsze aparatu, który jest bardzo wrażliwy na nieodpowiednie środki.

Zamiennikiem płynu są także, jeszcze wygodniejsze, chusteczki do czyszczenia urządzeń elektronicznych, wystarczy wyjąć gotową chusteczkę i przetrzeć telefon, należy pamiętać że są one jednorazowego użytku.

2. Ściereczki z mikrofibry
Jest to świetne rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości nabycia specjalistycznego preparatu do urządzeń elektrycznych. Ściereczki z mikrofibry są ogólnie dostępne i wystarczą te do czyszczenia okularów czy aparatów fotograficznych.

Musimy jednak pamiętać by taka ściereczka była czysta, bez drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię telefonu.

3. Lampy UV do dezynfekcji smartfonów
Brzmi nieźle! Możemy zaopatrzyć się w lampę UV, która niewątpliwie posłuży na dłuższy czas i z pewnością jest skuteczna.

Niestety, nie zabierzemy jej ze sobą wszędzie i wymaga już większych wydatków w porównaniu ze ściereczką z mikrofibry czy zwykłym płynem czyszczącym.

4. Ciepła woda z mydłem
Bardzo skuteczna i prosta metoda, jednak nie do wszystkich smartfonów. Mogą zastosować ją jedynie osoby, posiadające telefony wodoodporne.

Przed przystąpieniem do czyszczenia tym sposobem zapoznaj się ze specyfikacją sprzętu czy ta metoda nie powoduje jego zniszczenia.

5. Używaj tryby głośnomówiącego
Aby ograniczyć kontakt telefonu z twarzą, należy jak najczęściej korzystać w funkcji trybu głośnomówiącego, dostępnej w każdym modelu telefonu.
Taki sposób rozmowy znacząca ogranicza przenoszenie wirusów i bakterii znajdujących się na powierzchni urządzenia.

6. Regularność czyszczenia
Najważniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia telefonu przed wirusami jest częstotliwość jego czyszczenia, a także to w jaki sposób go używamy. W zależności jak często korzystamy z telefonu, tak powinniśmy dostosować częstotliwość jego dezynfekcji.

Jeśli nasz smartfon prawie cały dzień odpoczywa na biurku, śmiało możemy czyścić go raz dziennie. Jednak używając go non stop, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, należałoby dezynfekować telefon za każdym razem, gdy znajdzie się w przestrzeni, której nie jesteśmy pewni.

Tak jak nie zapominamy dbać o higienę, nie zapominajmy też chronić naszego telefonu. Takie działania na pewno pomogą nam zabezpieczyć nasz organizm przed wirusami.

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc