A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

UŻYTKOWE

Co to jest kod PUK? Do czego służy i dlaczego jest tak ważny?

2021/05/18
KOD PUK

Co to jest kod PUK? Do czego służy i dlaczego jest tak ważny?

Rozładował Ci się telefon w ważnym momencie, podłączasz go do ładowarki i ponownie uruchamiasz. Wyświetla Ci się powiadomienie „Podaj kod PIN”, a Ty zapomniałeś swojego PIN-u. Próbujesz wpisać kod, jednak nie udaje się. Za trzecim razem zostajesz poproszony o podanie kodu PUK. Nie wiesz co to jest PUK? Nie wiesz, gdzie go szukać? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Sprawdź sam!

Co to jest PIN?

Kod PIN – Personal Identification Number, czyli indywidualny numer identyfikacyjny. Posiada on 4 cyfry i wpisujesz go przy każdym ponownym uruchomieniu telefonu. Jest to zabezpieczenie m.in. przed kradzieżą lub „złośliwymi”, którzy chcą zobaczyć co ciekawego znajdą w Twoim telefonie.

Co to jest PUK?

PUK to skrót od angielskiego zwrotu „personal unblocking key”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „osobisty klucz odblokowujący”. Każda karta SIM ma przypisany ośmiocyfrowy kod PUK, którego nie możesz sam zmienić. Kod PUK nadaje operator, dlatego nie masz wpływu na to, jaki kod otrzymasz.

zapomniałem kodu PUK

Do czego służy kod PUK?

Kod PUK służy do odblokowania Twojego telefonu w momencie, gdy zapomnisz kodu PIN. Przy włączaniu telefonu musisz podać PIN, jednak zdarza się, że nie pamiętasz PIN-u lub źle go wpiszesz. Masz 3 szanse wpisania poprawnego kodu PIN – czwarte, błędne wpisanie kodu powoduje zablokowanie telefonu i wtedy właśnie zostaniesz poproszony o podanie kodu PUK.

Poznaj ofertę lajt mobile

Kiedy to zrobisz, będziesz mógł ustawić nowy kod PIN, który łatwo zapamiętasz. Trzykrotne wpisanie kodu PIN jest zabezpieczeniem Twojego telefonu, masz pewność, że jeśli wpadnie w niepowołane ręce, osoba trzecia nie dostanie się do Twoich danych.

Gdzie szukać kodu PUK? Jak go odzyskać?

Często każdy operator sieci komórkowej ma różne miejsca, w których udostępnia swoim abonentom kod PUK. W lajt mobile zarówno numer PIN, jak i PUK znajdziesz na karcie, z której wyłamałeś kartę SIM. Dlatego tak ważne jest, żeby nie wyrzucać karty, którą dostajesz na początku.

jak odblokować telefon

Do czego służy kod PUK?

Jeżeli jest już za późno i dawno temu wyrzuciłeś kartę, to nic straconego. Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie i opowiedz, czego dotyczy problem. Konsultant poda Ci PIN i PUK, po wcześniejszej weryfikacji Twoich danych osobowych.

Więcej informacji na temat odzyskiwania kodu PUK, znajdziesz w artykule “Jak odzyskać kod PIN i PUK?”.

Dzięki metodom, które wymieniliśmy powyżej, z pewnością odzyskasz swój PUK i będziesz mógł znów być w kontakcie ze światem. A jeśli chcesz być na bieżąco, potrzebujesz dużo internetu mobilnego. Dlatego sprawdź ofertę w lajt mobile!

Poznaj ofertę lajt mobile

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc