A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Kontrola rodzicielska – kilka przydatnych aplikacji

2021/03/02
aplikacje kontrola rodzicielska

Kontrola rodzicielska – kilka przydatnych aplikacji

Większość dzieci na co dzień korzysta z Internetu. Coraz częściej w zadaniach domowych pojawia się polecenie “poszukaj w Internecie”. Korzystanie z Internetu w edukacji widoczne było to w momencie, kiedy zaskoczyła nas pandemia. Dzieci musiały przestawić się na tryb nauczania zdalnego, więc bez dostępu do sieci nie mogłyby uczestniczyć w lekcji.

 

Czy kontrola rodzicielska jest potrzebna?

Jak najbardziej, gdyż głównym założeniem kontroli rodzicielskiej jest ochrona pociech. Mimo wielu atutów sieci, w Internecie wciąż jest wielu cyberprzestępców. Dzieci są najbardziej narażone na “internetowe niebezpieczeństwo”, gdyż zawarcie znajomości z obcą osobą jest na wyciągnięcie ręki, a nie wiadomo kim jest osoba po drugiej stronie.

aplikacja ciaza

 

Kontrola rodzicielska na telefon

Przy wyborze aplikacji powinieneś zwrócić uwagę na funkcje, jakie powinien zawierać program. Lokalizacja jest bardzo ważna, ponieważ na bieżąco wiesz, gdzie znajduje się Twoja pociecha. Jeśli dziecko znajdzie się nie tam, gdzie miało być, to będziesz mógł szybko zareagować. Śledzenie połączeń i wiadomości tekstowych sprawdzi się wtedy, gdy nieznajomy będzie próbował skontaktować się z dzieckiem.

Kolejną funkcją jest bezpieczne przeglądanie Internetu, czyli dziecko będzie mogło korzystać ze stron dostosowanych do jego wieku. Podobnie jest z funkcją do pobierania aplikacji. Rodzic lub opiekun musi zaakceptować każdy nowy program. Gry kuszą dzieci świetnie wykonaną grafiką, więc maluchy chętnie klikają “pobierz”. Niestety często nie są one darmowe, co naraża rodziców na koszty. Dzięki kontroli rodzicielskiej Wasz budżet nie zostanie narażony.

Następną istotną sprawą są ograniczenia czasowe w użytkowaniu telefonu. Oznacza to, iż urządzenie jest zaprogramowane w taki sposób, że dziecko może korzystać z niego wyłącznie o wyznaczonych porach. Jak wiadomo, dzieci najchętniej spędzałyby całe dnie na graniu i oglądaniu bajek, jednak nie jest to zdrowe i może prowadzić do uzależnienia. Dlatego wyznaczenie granic w postaci ograniczenia czasowego jest świetnym rozwiązaniem.

Na pewno przyda się również monitoring aktywności dzieci w mediach społecznościowych. Oczywiście założenie konta na Facebooku czy Instagramie ma swoje ograniczenia wiekowe. Jednak kiedy pociecha osiągnie już ten wiek, chciałaby założyć konto w social mediach, aby nie odstawać od kolegów i koleżanek. Media społecznościowe pozwalają się komunikować, jednak stanowią pewne niebezpieczeństwo.

aplikacja ciaza

 

Aplikacje do blokady rodzicielskiej

Większość aplikacji do kontroli rodzicielskiej posiada niewielką część bezpłatnych funkcji, więc trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem. Istnieje również możliwość regularnych opłat w formie abonamentu.

Google Family Link to bezpłatna aplikacja, dzięki której zobaczysz, co Twoje dziecko robi w Internecie, będziesz zarządzać aplikacjami, z których korzysta pociecha. Family Link posiada funkcję, która dobierze apki odpowiednie do wieku dziecka.

Kaspersky Safe Kids w wersji bezpłatnej blokuje niebezpieczne witryny, więc dziecko może bezpiecznie surfować w Internecie. Możesz zarządzać aplikacjmi pociechy oraz ustawić limit czasowy. Znajdziesz tam również wiele porad od najlepszych psychologów dziecięcych.

Chroń Dzieci w Sieci posiada podobne właściwości jak powyższe aplikacje, jednak wyróżnia się kilkoma funkcjami. Należą do nich raporty aktywności dziecka w Internecie – poznasz kategorie odwiedzanych stron oraz czas spędzony w sieci. Ciekawą właściwością są powiadomienia o próbie wejścia przez dzieci na strony niedozwolone dla nich.

Kids Place umożliwi dostęp do aplikacji, które zostały przez Ciebie zaakceptowane, więc nie musisz się martwić, że dziecko wybierze np. płatną grę. Nieznane połączenia przychodzące również są dużym niebezpieczeństwem, ponieważ cyberprzestępcy potrafią wyłudzić naprawdę duże pieniądze. Na szczęście Kids Place posiada funkcję blokowania połączeń przychodzących.

Oczywiście to nie jest koniec listy aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Programy, które zapewniają blokadę niebezpiecznych witryn i aplikacji chronią nie tylko dzieci, ale również Twój budżet domowy, ponieważ dziecko nie ma możliwości pobrania płatnej apki. Na lajcie monitoruj aktywność swoich dzieci w Internecie.

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.