A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

CIEKAWOSTKI

Aplikacje rządowe – obowiązkowa instalacja w nowych telefonach

2022/09/22
Internet mobilny 60 GB i najtańszy abonament w lajt mobilr

Aplikacje rządowe – obowiązkowa instalacja w nowych telefonach

Ostatnimi czasy zrobiło się głośno o projekcie instalowania rządowych aplikacji w nowo wyprodukowanych telefonach. Sama sytuacja wzbudza wiele kontrowersji, ale nie do końca wszyscy wiemy o co chodzi. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi z bliska i wyjaśnić o co chodzi z tajemniczymi aplikacjami. O jakie aplikacje chodzi? Skąd wziął się pomysł na tego rodzaju projekt? Po co nam rządowe aplikacje w telefonach? Jakie są szanse na wprowadzenie projektu w życie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Aplikacja rządowe na telefon

Aplikacje rządowe Alarm112 i RSO

Całe zamieszanie z projektem rządowej ustawy o preinstalacji appek w nowych telefonach dotyczy działających od lat na rynku aplikacji: Alarm112 i RSO. Niestety od lat obie są bardzo nisko oceniane zarówno przez użytkowników Androida i systemu iOS. To powszechnie dostępne aplikacje, które pobrać, zainstalować i odinstalować może każdy użytkownik smartfona. Problem pojawia się właśnie w tym punkcie, że dość głośno mówi się o pomyśle wprowadzenia obowiązku instalacji tych aplikacji przed sprzedażą na polki rynek.

oferta

Aplikacja Alarm112

To nic innego jak aplikacja, która ma usprawnić nam możliwość wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W sytuacji zagrożenia życia umożliwia szybki kontakt bez konieczności wykonywania połączeń głosowych. To bardzo przydatna funkcja dla osób niedosłyszących lub osób głuchych. W aplikacji Alarm112 można wybrać odpowiednie służby, których pomoc jest potrzebna i co najważniejsze, aplikacja zbiera informacje o położeniu użytkownika, więc szukanie adresu podczas wypadku czy nerwowe przeszukiwanie mapy będzie zbędne. Dzięki zgłoszeniu wysłanemu przez aplikację służby będą dokładnie wiedziały w którym miejscu się znajdujesz. Alarm112 jest aplikacją darmową i dostępną dla wszystkich użytkowników. Wystarczy ją pobrać i dokonać rejestracji. Uwaga! Ta aplikacja to nie zabawka! Korzystaj z niej wyłącznie w sytuacjach zagrożenia.

Aplikacja RSO

To nic innego jak Regionalny System Ostrzegania. Funkcjonalność tej aplikacji opiera się na tym, co de facto znamy – obecnie otrzymujemy alerty RCB związane z zagrożeniem powodziowym, złymi warunkami atmosferycznymi itp. Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie: skoro istnieje już system ostrzegania za pośrednictwem SMS, to po co mi aplikacja? Aplikacja RSO posiada dodatkowe funkcje i informacje, jak np. monitorowanie poziomu stanu rzek, instrukcje do udzielania pierwszej pomocy, a także komunikaty o zagrożeniach i wypadkach drogowych w danym regionie.

Sam pomysł instalacji tego rodzaju aplikacji na nowych urządzeniach od stycznia 2023 ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Wiadomo, nikt nie chce być kontrolowany przez Państwo, ale z drugiej strony świadomość, że jednym kliknięciem można wezwać pomoc jest niezwykle wygodna dla wielu użytkowników. Istotnym minusem jest fakt, że ostatnia aktualizacja jednej z aplikacji miała miejsce w 2018 roku, więc patrząc przez pryzmat rozwoju technologicznego okres 5 lat brzmi jak lata świetlne.

No właśnie, ale po co instalować te aplikacje “fabrycznie”, skoro można je pobrać, zainstalować lub odinstalować w każdym, dowolnym momencie? To pytanie pozostawiamy już obserwacji co dalej wydarzy się z projektem tej dość nietypowej ustawy, która w naszej ocenie mimo wszystko nie zostanie wprowadzona w życie.

Najtańszy abonament od lajt mobile