fbpxBrak zasięgu w pociągu – dlaczego warto korzystać z WiFi?

03/06/2020

WSZYSTKIE

Brak zasięgu w pociągu? Włącz WiFi!

To bardzo frustrujące, ale – niestety – podróżujący pociągiem muszą się zmierzyć z brakiem zasięgu w pociągu. Przemierzając nim drogę z jednego do drugiego miasta, nie zawsze mamy zasięg w telefonie. Oznacza to, że nie możemy wykonać, ani też odebrać połączenia. Właściwie to możemy spróbować, ale nie będziemy siebie słyszeć. Nie wyślemy i nie odczytamy SMS-a (nawet nie będziesz wiedział, że ów został do nas wysłany). Można więc uznać, że jesteśmy odizolowani od świata, do którego się już przyzwyczailiśmy. Czy na pewno tak jest? Pociągi coraz częściej posiadają WiFi. Podróżujący mogą z niego bezpłatnie korzystać. To dzięki niemu nie tracimy łączności ze światem.

Dlaczego w pociągu nie ma zasięgu?

Oczywiście nie zdarza się to zawsze, ale należy liczyć się z utrudnieniami. Jest kilka przyczyn braku zasięgu w telefonie podczas jazdy pociągiem. Czasami też nakładają się one na siebie, co jeszcze potęguje problem. Na pewno należy do nich rozmieszczenie stacji bazowych, a czasami nawet ich brak. Znajdują się w dużej odległości od torów kolejowych i tym samym jadących pociągów. Droga kolejowa często prowadzi przez mało zaludnione tereny, są to wioski lub nawet lasy. Zasięg nie jest na tych obszarach najlepszy.

Nie bez znaczenia jest też budowa i konstrukcja nowoczesnych pociągów. W tym przypadku posłużymy się przykładem naszych Pendolino. Pasażerowie mogą w nim skorzystać z WiFi, jednak natrafią niejednokrotnie na kłopoty z zasięgiem. Jest to spowodowane m.in. aluminiową konstrukcją, która ma zdolność do tłumienia zasięgu. Sygnał sieci komórkowej w wagonach będzie słabszy, a czasem całkiem zanika. Ponadto w wagonach nie są zainstalowane wzmacniacze sygnału i transmitery. To właśnie one mogłyby pomóc w złagodzeniu lub wyeliminowaniu problemu. WiFi w Pendolino działa dobrze, co warto wykorzystać w trakcie podróży.

A co ze starszymi pociągami? W nich również zasięg pozostawia wiele do życzenia. Tutaj przyczyną jest pole magnetyczne wytwarzane między pantografem, zbierającym energię elektryczną z sieci, a pociągiem. Jednak także w tym przypadku pasażerowie mają w większości pociągów dostęp do WiFi. Jak może Ci on pomóc przetrwać podróż w kontakcie ze światem?

Dzięki WiFi rozmawiaj z bliskimi

Telefon komórkowy z założenia ma służyć do kontaktowania się z innymi ludźmi. Podobną funkcję spełniają też komunikatory, jak Messenger oraz media społecznościowe. WiFi pozwala na korzystanie z nich podczas problemów z zasięgiem. Możemy dzięki temu napisać wiadomość np. do męża, że będziemy w domu za 2 godziny. Poinformujemy też kolegę, że może po Ciebie wyjść na dworzec za pół godziny. W trakcie dłuższej jazdy mamy też „towarzystwo”. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wciąż jesteśmy z innymi osobami w stałym kontakcie. To już zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Nie potrafimy sobie wyobrazić, że moglibyśmy stracić możliwość natychmiastowego przekazu informacji. WiFi daje nam pewnego rodzaju poczucie pewności i bezpieczeństwa, kiedy nie mamy zasięgu w telefonie. Czas szybciej upływa, kiedy jesteśmy czymś konkretnym zajęci. Czasami podróż pociągiem trwa nawet kilka godzin. W tym czasie możemy dowiedzieć się, co słychać u naszych znajomych, jak też opowiedzieć im o naszej ostatniej podróży.

WiFi to źródło rozrywki

Co można robić w pociągu? Każdy na pewno ma jakiś ciekawy pomysł. Jedni czytają książki i się uczą, inni słuchają muzyki, a są też tacy, którzy rozwiązują krzyżówki czy po prostu z nudów podjadają zakupione wcześniej przekąski. Dzięki WiFi masz dostęp do jeszcze większej palety możliwości. Brak zasięgu nie oznacza, że nie możesz korzystać z zasobów Internetu. Poświęć czas w pociągu na nadrobienie zaległości w newsach. Odwiedź strony internetowe z aktualnościami, być może świat już dawno Cię wyprzedził. WiFi umożliwia oglądanie wideo online oraz słuchanie muzyki i oglądanie teledysków na YT.

Ponadto, możesz grać gry, do których użytku potrzebujesz Internetu. To np. dobry czas na naukę słówek z angielskiego czy niemieckiego. Jadąc pociągiem, masz też dużo czasu na planowanie. Jesteś osobą aktywną? Rozpisz sobie kolejny plan treningowy, korzystając z Internetu oraz propozycji ćwiczeń, udostępnianych przez ekspertów. Przejrzyj Internet w poszukiwaniu inspiracji na nowe przepisy kulinarne. Kiedy korzystasz z WiFi, czas podróży szybciej upływa.

To również kwestia bezpieczeństwa

Brak zasięgu oznacza, że inni nie mogą się z Tobą skontaktować. Wyobraź sobie, że przez kilka godzin nie masz możliwości nawiązania połączenia z bliską Ci osobą: martwisz się? W Twojej głowie pojawiają się też różne pomysły, co mogło się wydarzyć. Dzięki WiFi unikasz sytuacji, kiedy inni nie mogą się z Tobą komunikować. Możesz poinformować inne osoby, że nie masz zasięgu, jedziesz pociągiem i wszystko jest w porządku. Współczesny świat jest tak skonstruowany, że żyjemy w dwóch przestrzeniach – rzeczywistej i wirtualnej. Przenikają się między sobą i zakłócenia w obszarze którejś z nich zaburzają porządek w naszej codzienności i kontaktach międzyludzkich.

Jeżeli masz możliwość korzystania w pociągu z WiFi, nie rezygnuj z tego. Nie pozwól ponieść się emocjom, kiedy brak zasięgu uniemożliwia Ci kontakt z bliskimi. Są przecież inne możliwości komunikacji.

najpopularniejsze

Abonament w biznesie

16/01/2020

czytaj

Polecenie znajomych – zarabiaj na swojej sieci.

27/08/2019

czytaj

Bonus krajowy - czyli jak dbamy o to, abyś nie przepłacał.

27/08/2019

czytaj