A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

UŻYTKOWE

Brak zasięgu w pociągu? Włącz WiFi!

2020/06/03
brak zasięgu w telefonie

Brak zasięgu w pociągu? Włącz WiFi!

To bardzo frustrujące, ale niestety podróżujący pociągiem muszą się zmierzyć z brakiem zasięgu. Oznacza to, że nie możemy wykonać ani też odebrać połączenia. Właściwie to możemy spróbować, ale nie będziemy siebie słyszeć. Nie wyślemy i nie odczytamy SMS-a (nawet nie będziesz wiedział, że ów został do nas wysłany). Można więc uznać, że jesteśmy odizolowani od świata, do którego się już przyzwyczailiśmy. Czy na pewno tak jest? Pociągi coraz częściej posiadają WiFi. Podróżujący mogą z niego bezpłatnie korzystać. To dzięki niemu nie tracimy łączności ze światem.

Dlaczego w pociągu nie ma zasięgu?

Oczywiście nie zdarza się to zawsze, ale należy liczyć się z utrudnieniami. Jest kilka przyczyn braku zasięgu w telefonie podczas jazdy pociągiem. Na pewno należy do nich rozmieszczenie stacji bazowych, a czasami nawet ich brak. Znajdują się w dużej odległości od torów kolejowych, dlatego zasięg jest bardzo słaby lub też całkowicie znika.

Droga kolejowa często prowadzi przez mało zaludnione tereny, są to pola lub lasy. Zasięg nie jest na tych obszarach najlepszy. Nie bez znaczenia jest też budowa i konstrukcja nowoczesnych pociągów. W tym przypadku posłużymy się przykładem naszych Pendolino. Pasażerowie mogą w nim skorzystać z WiFi, jednak natrafią niejednokrotnie na kłopoty z zasięgiem.

zasięg w pociągu

Jest to spowodowane m.in. aluminiową konstrukcją, która ma zdolność do tłumienia zasięgu. Sygnał sieci komórkowej w wagonach będzie słabszy, a czasem całkiem zanika. Ponadto w wagonach nie są zainstalowane wzmacniacze sygnału i transmitery. To właśnie one mogłyby pomóc w złagodzeniu lub wyeliminowaniu problemu. WiFi w Pendolino działa dobrze, co warto wykorzystać w trakcie podróży.

A co ze starszymi pociągami? W nich również zasięg pozostawia wiele do życzenia. Tutaj przyczyną jest pole magnetyczne wytwarzane między pantografem, zbierającym energię elektryczną z sieci a pociągiem. Jednak także w tym przypadku pasażerowie mają dostęp do WiFi w większości pociągów. Jak może Ci on pomóc przetrwać podróż w kontakcie ze światem?

Dzięki WiFi rozmawiaj z bliskimi

Telefon komórkowy z założenia ma służyć do kontaktowania się z innymi ludźmi. Podobną funkcję spełniają też komunikatory, jak Messenger oraz media społecznościowe. WiFi pozwala na korzystanie z aplikacji podczas problemów z zasięgiem. Możemy dzięki temu napisać wiadomość do bliskiej osoby, że będziemy w domu za dwie godziny. Poinformujemy też kolegę, że może po Ciebie wyjść na dworzec za pół godziny. W trakcie dłuższej jazdy dobrze Ci zrobi słuchanie muzyki lub oglądanie filmu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wciąż jesteśmy w stałym kontakcie z innymi osobami, nieważne gdzie jesteśmy.

Poznaj ofertę lajt mobile

Nie potrafimy sobie wyobrazić, że moglibyśmy stracić możliwość natychmiastowego przekazu informacji. WiFi daje nam pewnego rodzaju poczucie pewności i bezpieczeństwa, kiedy nie mamy zasięgu w telefonie. Czas szybciej upływa, kiedy jesteśmy zajęci czymś konkretnym. Czasami podróż pociągiem trwa nawet kilka godzin. W tym czasie możemy dowiedzieć się, co słychać u naszych znajomych, jak też opowiedzieć im o naszej ostatniej podróży.

WiFi to źródło rozrywki

Co można robić w pociągu? Każdy na pewno ma jakiś ciekawy pomysł. Jedni czytają książki i się uczą, inni słuchają muzyki, a są też tacy, którzy rozwiązują krzyżówki czy po prostu z nudów podjadają zakupione wcześniej przekąski. Dzięki WiFi masz dostęp do jeszcze większej palety możliwości.

Brak zasięgu nie oznacza, że nie możesz korzystać z zasobów Internetu. Poświęć czas w pociągu na nadrobienie zaległości w newsach. Odwiedź strony internetowe z aktualnościami, być może świat już dawno Cię wyprzedził. WiFi umożliwia oglądanie wideo online oraz słuchanie muzyki i oglądanie teledysków na YT.

internet w pociągu

Ponadto, możesz grać w gry, do których potrzebujesz dostępu do Internetu. To dobry czas na naukę słówek z języka obcego. Podczas jazdy pociągiem masz też dużo czasu na planowanie przeróżnych spraw. Jesteś osobą aktywną? Prześledź eksperckie blogi i rozpisz plan treningowy na najbliższe tygodnie. Przejrzyj Internet w poszukiwaniu inspiracji na nowe przepisy kulinarne. Kiedy korzystasz z WiFi, czas podróży zdecydowanie szybciej upływa.

To również kwestia bezpieczeństwa
Brak zasięgu oznacza, że inni nie mogą się z Tobą skontaktować. Wyobraź sobie, że przez kilka godzin nie masz możliwości nawiązania połączenia z bliską Ci osobą: martwisz się? W Twojej głowie pojawiają się też różne pomysły, np. czy coś mogło się wydarzyć. Dzięki WiFi unikasz sytuacji, kiedy inni nie mogą się z Tobą komunikować. Możesz poinformować inne osoby, że nie masz zasięgu, jedziesz pociągiem i wszystko jest w porządku. Współczesny świat jest tak skonstruowany, że żyjemy w dwóch przestrzeniach – rzeczywistej i wirtualnej. Przenikają się między sobą i zakłócenia w obszarze którejś z nich zaburzają porządek w naszej codzienności i kontaktach międzyludzkich.

Jeżeli masz możliwość korzystania w pociągu z WiFi, nie rezygnuj z tego. Nie pozwól ponieść się emocjom, kiedy brak zasięgu uniemożliwia Ci kontakt z bliskimi. Są przecież inne możliwości komunikacji.

Poznaj ofertę lajt mobile

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc