A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

UŻYTKOWE

Co to jest internet LTE?

2020/12/15
Co to jest internet LTE?

Co to jest internet LTE? Wszystko, co musisz wiedzieć!

“LTE”, czyli coś, co widnieje w większości pakietów u różnych operatorów sieci komórkowych. Jednak wiele osób nie wie, co to oznacza i dlaczego warto korzystać z łącza LTE. Sprawdź czym jest internet LTE i dlaczego warto go wybrać. 

 

Internet LTE – co to jest? 

LTE, to skrót od angielskich słów Long Term Evolution. Termin ten oznacza wysoko zaawansowaną generację dobrze znanego nam internetu mobilnego. LTE to po prostu bardzo szybkie łącze, dzięki któremu możemy czuć komfort i nie martwić się, że znowu internet mobilny będzie chodził jak krew z nosa. LTE jest kilkukrotnie szybszy od słynnej technologii 3G i został on pozbawiony wad, które wiązały się łączem mobilnym, ale o tym opowiem dalej. 

 

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z internetu stacjonarnego, ponieważ mamy pewność stałego łącza. Jednak przy internecie mobilnym również mamy taką pewność, ponadto nic nas nie ogranicza. Chcesz oglądać ulubiony serial w autobusie? Nie ma problemu. Słuchasz muzyki podczas spaceru z psem? Możesz robić to swobodnie dzięki internetowi mobilnemu.

 

LTE kontra 2G, 3G i 4G 

Sprawdź, czym różnią się od siebie.

2G 

Zacznijmy od technologii 2G (ang. 2ndGeneration, czyli druga generacja), która była przełomem w telefonii komórkowej, ponieważ przeszliśmy z sieci analogowej na cyfrową formę. Popularność tej technologii przypada na  Na początku prędkość 2G wynosiła 50kB/s, jednak z czasem udało się uzyskać 1mb/s.

 

Wtedy był to nagły postęp, jednak ta prędkość umożliwiała swobodne rozmawianie i SMS-owanie. Naprawdę mało kto korzystał wtedy z Internetu, ponieważ nie było takich możliwości, a ceny mogły przyprawiać nas o zawrót głowy. Z sieci 2G korzystamy cały czas, jednak niektóre kraje powoli wycofują się z tego rozwiązania. 

 

Ciekawostka: Pierwszą wiadomością tekstową na świecie były życzenia świąteczne, które zostały wysłane w Boże Narodzenie w 1992 r. przez jednego Operatora sieci komórkowej.

 

3G

Początek XXI wieku i kolejna rewolucja, dzięki której możemy mieć stały dostęp do Internetu. Dokładnie w 2001 r. w Japonii jedna z sieci umożliwiła korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu, oczywiście na terenie, który znajdował się w zasięgu łącza. Jak na początek lat dwutysięcznych prędkość 14 mb/s, która stale się zwiększała (z czasem można było osiągnąć pobieranie danych z prędkością do 42 mb/s), była całkiem szybka. Z roku na rok było to niewystarczające, dlatego rozpoczęto pracę nad kolejną generacją, mianowicie 4G.

 

4G 

2009 r., mamy dostęp do czwartej, najnowszej generacji. Czy 4G oznacza to samo, co LTE? Często te pojęcia są dla nas synonimem, jednak warto pamiętać, że 4G oznacza sieć komórkową, a LTE jest standardem przesyłania danych w tej sieci. Prędkość internetu LTE osiąga nawet 300 mb/s! Szybkość łącza nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników i zazwyczaj jest niższa niż 300 mb/s. Możesz spotkać wiele ofert internetu mobilnego, dlatego sprawdź sieć www.lajtmobile.pl, która ma jedne z najniższych cen na rynku

 

Zasięg internetu LTE 

Zdarza się, że LTE należy do rzeczy problematycznych. W takiej sytuacji klienci często zarzucają firmom, że ich internet nie działa z taką prędkością, jaką powinien. Na to wszystko składa się wiele czynników i zazwyczaj nie jest to wina Operatora. Oto przykłady, dlaczego możesz mieć problemy z zasięgiem LTE:

 

  • pogoda – deszcz, burza, zachmurzone niebo, wysoka wilgotność powietrza mogą zaburzać zasięg;
  • skupiska ludzi – jeżeli mamy duże zagęszczenie osób, które są połączone z siecią, to taka sytuacja może spowodować spore obciążenie łącza i zwolnienie lub całkowity brak internetu;
  • przemieszczanie się w szybkim tempie – np. podczas podróży; wiąże się to z przełączaniem między nadajnikami, więc internet może nie działać płynnie;
  • Operator – prędkość i jakoś zależy od usługi, jaką wybrałeś u swojego Operatora (sprawdź naszą ofertę na www.lajtmobile.pl).

 

Internet LTE może spokojnie zastąpić Ci internet stacjonarny. Jego prędkość jest podobna, jednak pamiętaj, że z internetu stacjonarnego możesz korzystać wyłącznie w domu. Internet mobilny Cię nie ogranicza, masz go zawsze ze sobą. 

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc