A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Dlaczego karty SIM są coraz mniejsze. Cała prawda o wymiarach kart

2021/03/05
karta sim

Dlaczego karty SIM są coraz mniejsze. Cała prawda o wymiarach kart

W ciągu ostatniej dekady rozwój elektroniki nastąpił tak szybko, że telefony komórkowe służą nie tylko do dzwonienia, ale zastępują nam wiele urządzeń. Dzięki smartfonom możemy grać w ulubione gry, sprawdzać pogodę, oglądać telewizję, a nawet sterować oświetleniem w domu. Każdy telefon musi posiadać swoją kartę SIM, a jej wymiary stale się zmieniają w związku z rozwojem technologii.

 

Co to jest karta SIM?

Karta SIM, czyli identyfikator abonenta. Dzięki niej można zidentyfikować użytkownika, jego numer telefonu oraz operatora, który wydał kartę. Każda z kart ma swój własny numer seryjny, kod PIN (potrzebny przy każdym włączaniu telefonu) oraz kod PUK (używa się go w momencie, gdy 3 razy błędnie wpiszesz PIN). Karta SIM jest niezbędna do używania telefonu komórkowego. Bez niej można wykonywać wyłącznie połączenia alarmowe (112).

karta micro sd

Wielkości kart SIM

Karty SIM pojawiły się na rynku w 1991 roku i od tego czasu stale obserwujemy ich miniaturyzację. Pierwsze egzemplarze miały wymiary obecnych kart bankowych! Dzięki mniejszym rozmiarom kart oszczędza się miejsce, które zostaje wykorzystane na rozmieszczenie innych elementów. Jakie mamy rodzaje kart SIM?

Poznaj ofertę lajt mobile

mini SIM

Mini SIM pojawiła się na rynku po 1996 r. i jest kartą drugiej generacji. Była używana przez około 10 lat, gdyż stanowiła główne medium dostępu do sieci komórkowej. Jednak postęp technologiczny, który dotyczył nie tylko rozwoju nowych funkcji, ale również ulepszania aparatów pod kątem estetycznym, np. ogromnym przeskokiem było pojawienie się kolorowych wyświetlaczy, wbudowanych aparatów fotograficznych, a następnie ekranów dotykowych.

Te wszystkie zmiany dotyczą totalnej reorganizacji wnętrza telefonu, co za tym idzie – również kart SIM. Obecnie karty mini SIM spotykane są dość rzadko w starych modelach telefonów. Wymiary karty mini SIM: 22 mm długości, 15 mm szerokości, 0,76 mm grubości.

micro SIM

Rewolucja! W 2003 r. wprowadzono karty micro SIM, choć stały się popularne dopiero 7 lat później, ponieważ została użyta w najnowszym modelu smartfona marki Apple. To zainspirowało innych producentów, aby zastosować to rozwiązanie w swoich smartfonach. I wtedy doszło do masowej wymiany kart z mini na micro! Ludzie sami zaczęli zmniejszać swoje karty. Wymiary karty micro SIM: 15 mm długości, 12 mm szerokości, 0,75 mm grubości.

router na karte sim

nano SIM

Nano SIM, czyli obecnie najczęściej używana karta. Od poprzednich różni się nie tylko wymiarami, ale zdecydowanie szybciej zapisuje dane. Jeśli ktoś ma starszy model telefonu, może użyć adapteru, który umożliwi umieszczenie karty nano SIM na miejscu micro. Wymiary karty: 12,3 mm długości, 8,8 mm szerokości, 0,67 mm grubości.

Obecnie mamy już na rynku karę e-SIM, która po raz pierwszy została użyta w iPhone’ach w 2018 r. Jest to karta całkowicie wirtualna, zapisuje się ją podczas skanowania kodu QR. Co zaskoczy nas za kilka lat? Pewnie niedługo się przekonamy!

Poznaj ofertę lajt mobile

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.