fbpxJak sprawdzić prędkość internetu? Speed Test

17/11/2020

WSZYSTKIE

Jak sprawdzić prędkość internetu? Speed Test

Obecnie prawie każdy z nas ma dostęp do internetu. Nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez niego, gdyż ułatwia nam wiele spraw i przyzwyczailiśmy się do bycia w stałym kontakcie z bliskimi. Niejednokrotnie denerwujemy się, ponieważ zdarza się, że mamy problemy z ładowaniem się stron lub filmów. Sprawdź, jak poprawnie wykonać Speed Test.

Po co sprawdzać szybkość łącza internetowego?

Warto zrobić Speed Test, ponieważ możesz sprawdzić, czy szybkość internetu jest taka jak w umowie z Twoim dostawcą. Zdarza się, że w umowie prędkość jest wyższa niż w rzeczywistości. Ponadto, możesz porównać wynik z ofertami innych operatorów, gdyż może któryś z nich w tej samej lub niższej cenie oferuje lepsze warunki.

Technologia stale się rozwija, więc szybki internet jest nam potrzebny już nie tylko dla własnego komfortu, ale coraz częściej nowe serwisy i aplikacje podają wytyczne, które dotyczą minimalnej prędkości łącza. W przypadku niższej szybkości niż określona, apka może się nie uruchomić lub ładować się tak powoli, że odechce Ci się z niej korzystać.

Jak zrobić test Spped Test?

Aby wykonać test szybkości łącza, wystarczy wejść na odpowiedni serwis, który umożliwi Ci przetestowanie internetu. Oto serwisy, które umożliwią Ci tę czynność.

UWAGA! Żeby Speed Test był wiarygodny, musisz pamiętać o kilku istotnych elementach. Jeżeli ich nie zastosujesz, test wyjdzie niewiarygodny:

  • koniecznie wyłącz wszystkie aplikacje
  • wyłącz antywirusa
  • zamknij wszystkie karty w przeglądarce (oczywiście poza Speed Testem)
  • nie pobieraj w tym czasie żadnych plików
  • upewnij się, że inni użytkownicy nie korzystają w tym momencie z łącza internetowego, które sprawdzasz
  • jeżeli chcesz sprawdzić szybkość internetu stacjonarnego, lepiej połączyć się z poprzez łącze przewodowe komputera z routerem.

Po zastosowaniu wszystkich wyżej wymienionych wskazówek, możesz być pewien, że test prędkości będzie wiarygodny.

speed test

Co oznaczają wyniki Speed Testu?

Kiedy z sukcesem zakończysz test, zobaczysz na ekranie kilka danych. Na niektórych stronach nazwy parametrów są napisane po polsku, a na innych po angielsku. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie opis parametrów po angielsku, z polskimi odpowiednikami, gdyż nazwy częściej występują w języku angielskim.

  • Download (prędkość pobieranie danych) – wynik w megabitach na sekundę (Mb/s, Mbps) oznacza maksymalną prędkość z jaką urządzenie pobierało dane przez internet.
  • Upload (szybkość wysyłania danych) – wskazuje prędkość, z jaką duży plik trafia do Ciebie (duży plik, czyli np. mail z sporą liczbą załączników, przesyłanie video itp.).
  • Ping (nie tłumaczy się) – prezentuje czas odpowiedzi z danego serwera, po wysłaniu zapytania przez użytkownika. Czyli jest to wskaźnik średniego opóźnienia w przesyłaniu danych. Zasada jest prosta – im niższy ping, tym lepiej dla Ciebie.

Prędkość Twojego internetu zależy głównie od plany taryfowego, jaki wybrałeś u swojego operatora. Teraz, kiedy znasz już wynik testu, porównaj go z ofertami innych operatorów, którzy mogą mieć ciekawsze propozycje. Ostatnimi czasy na topie jest internet mobilny, ponieważ jego prędkość nie odbiega od internetu stacjonarnego, a ten pierwszy masz zawsze przy sobie i możesz korzystać z LTE w dowolnym miejscu na ziemi. Sprawdź ofertę szybkiego internetu mobilnego na stronie www.lajtmobile.pl.

najpopularniejsze

Abonament w biznesie

16/01/2020

czytaj

Polecenie znajomych – zarabiaj na swojej sieci.

27/08/2019

czytaj

Bonus krajowy - czyli jak dbamy o to, abyś nie przepłacał.

27/08/2019

czytaj