A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

CIEKAWOSTKI

Jak wybrać ekologiczne zabawki?

2020/05/27
drewniane zabawki

Jak wybrać ekologiczne zabawki?

Dziecko od pierwszych dni swojego życia rozwija swoje zdolności i wykazuje zainteresowanie otoczeniem. Z każdym kolejnym miesiącem jego ciekawość się nasila. Rodzic jest jego przewodnikiem, a jednocześnie organizatorem bezpiecznej i tym samym sprzyjającej mu przestrzeni.

Ekozabawki mają pomóc dziecku odkrywać świat oraz zachodzące w nim zjawiska bez żadnego zagrożenia ze strony otaczającej go przestrzeni. To zabawki, które są mu przyjazne, stworzone z myślą o jego dobru, ale również z uwzględnieniem środowiska naturalnego. Moda na eko wciąż się rozwija, przestała być jedynie chwilowym trendem, a dla wielu stała się sposobem na życie.

Kreatywne dzieci o rozwiniętej wyobraźni same próbują swoich sił w „produkcji” zabawek. To doskonały sposób na świetną zabawę, ale również naukę malucha ponownego wykorzystywania przedmiotów. Może również Twoje dziecko wykazuje się zdolnościami manualnymi i dostrzegasz w nim konstruktorski potencjał?

W lajt mobile wspieramy młode talenty i stosownie je nagradzamy, promujemy też eko standardy i uszczęśliwiamy nie tylko naszych dorosłych klientów. Mamy dla Was konkurs, oczywiście z nagrodami – przygotowaliśmy ekozabawki wykonane z drewna. Dlaczego właśnie drewniane zabawki? Wyjaśniamy!

Kilka słów o zabawkach plastikowych
Z plastiku nadal wykonuje się większość zabawek dostępnych na rynku. Jest to materiał tani i łatwy w obróbce, wykazuje dużą plastyczność, w związku z czym mogą z niego powstać rzeczy o wyjątkowych kształtach i formach.

Jednocześnie plastik stanowi zagrożenie dla środowiska. Plastikowe zabawki są przedmiotami, które nie podlegają utylizacji, nie można ich ponownie przetworzyć i wykorzystać. Popsute plastikowe zabawki przyczyniają się zatem do zwiększania ilości śmieci na Ziemi.

Kolejnym ich minusem jest fakt styczności z wrażliwą skórą dziecka – niektóre zabawki nie posiadają istotnych atestów, łatwo ulegają uszkodzeniom i niektóre mogą być niebezpieczne w rękach dziecka bez nadzoru osoby dorosłej.

Eko Alternatywa dla plastikowych zabawek
Ekozabawki są wykonane z naturalnych materiałów, w późniejszym czasie można je przetworzyć i wykorzystać jeszcze wielokrotnie. W większości przypadków ekozabawki są drewniane. To tworzywo o ogromnym potencjale, które wykorzystywane jest od setek lat w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Tak naprawdę pierwsze zabawki były wykonane właśnie z drewna. Wydają się prostymi przedmiotami, znacząco odbiegającymi pod względem możliwości od kolorowych, plastikowych, wydających dźwięki zabawek. Tymczasem w większym stopniu pobudzają kreatywność, bardziej angażują do zabawy i pobudzają procesy myślowe malucha.

Ekozabawki a kreatywność
Ekozabawki cechują się prostą formą i konstrukcją. Wszystkim znane są drewniane klocki, figurki, przy pomocy których można tworzyć różne sceny, naczynia dla lalek, ale też rowerki, jeździki i pchacze. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wykazują się długą żywotnością, bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

To właśnie dzięki tej prostocie drewniane zabawki tak silnie wpływają na wyobraźnię dziecka. Maluch musi sam zdecydować, co może zrobić z kwadratowym klockiem. To od podjętych przez niego decyzji zależy, czy pchacz ruszy z miejsca.

Taka zabawka wymaga aktywności dziecka, którą to zabiją plastikowe, interaktywne i świecące przedmioty. Dziecko w sposób spontaniczny używa wyobraźni, ponieważ jest ciekawy, co się stanie, kiedy przekręci w rączkach przedmiot, ułoży jeden na drugim czy popchnie go do przodu. Sam szuka i znajduje rozwiązanie.

Ekozabawki nie ułatwiają maluchowi myślenia, można nawet uznać, że nieco mu utrudniają rozwiązanie zagadki – co z tym zrobić, jak to działa, do czego to służy?

Ekozabawki aktywizują zmysły dziecka
Maluch poznaje je wieloma zmysłami. Drewno jest bardzo przyjemne w dotyku, co pozwala na poczucie jego struktury w rączkach. Ekozabawki są w większości przypadków wykonywane ręcznie. To również sprawia, iż drzemie w nich ogromna, pozytywna energia, której brakuje plastikowym elektronicznym zabawkom.

Co więcej, drewno ma swój specyficzny zapach, którego zabawki nie są pozbawione w procesie produkcji. Są często pokrywane farbami, nierzadko w kontrastowych barwach, które bardzo dobrze oddziałują na funkcje poznawcze dziecka. Farby oczywiście są przyjazne maluchom, mają stosowne atesty, potwierdzające bezpieczeństwo kontaktu z nimi.

Kiedy zabawki są naprawdę eko?
Cząstka eko – coraz częściej pojawia się w naszej codzienności. Towarzyszy jedzeniu, ubraniom, wyposażeniu wnętrz i właśnie zabawkom. Nie zawsze jednak ta „ekodeklaracja” producenta jest wiarygodna.

Aby mieć pewność, że wybieramy ekozabawki, należy sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty. W przeciwnym razie nie są one tak bezpieczne dla malucha i środowiska, jak powinny być zabawki wykonane z drewna.

Na zabawkach szukaj stosownych oznaczeń. Symbol CE oznacza, że produkt został wyprodukowany zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, co jeszcze nie oznacza, że jest eko. Z kolei symbol PEFC to informacja, że zabawka jest dostosowana do wszystkim norm zarówno ekonomicznych i społecznych, jak też właśnie ekologicznych.
Decydując się na zabawki drewniane, sprawdź, czy widnieje na nich oznaczenie FSC. Jest to gwarancja tego, że drewno, z którego zostały wykonane, pochodzi z lasów, które dbają o środowisko naturalne.

Jest jeszcze oznaczenie Fair Trade, świadczące o tym, że w produkcji zabawek udziału nie brały dzieci, a dorośli pracowali w przyjaznych dla nich warunkach. W Polsce na zabawkach znajdziemy też certyfikaty, które są wydawane przez Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka i Państwowy Zakład Higieny.

Mały, kreatywny wynalazca! Jak zdobyć ekozabawkę?
Już wkrótce Dzień Dziecka, a wraz z nim mnóstwo radości. W tym czasie chcemy Wam udowodnić, jak bardzo kreatywne oraz zdolne są Wasze dzieci.
Mamy dla Was konkurs, w którym możecie pokazać jak wasze maluchy spędzają ten dzień. Zdjęcie podczas wspólnej zabawy, prezentacja zdolności manualnych czy sportowych, wszystko w interpretacji własnej i dowolnej formie.

Nagrodzimy tych, którzy zaskoczą nas najbardziej. Trafią do nich drewniane rowerki, oczywiście oznaczone właściwymi certyfikatami i spełniające wszystkie normy jakości i bezpieczeństwa.

Kto bawi się z nami? LINK

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc