fbpxJak zrobić dobre zdjęcia telefonem?

15/09/2020

WSZYSTKIE

Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem?

Tłumy turystów z aparatami cyfrowymi i lustrzankami to jeszcze do niedawna powszechny widok w miastach lub ciekawych miejscach turystycznych. Sam posiadasz lub posiadałeś taki sprzęt? Od niedawna turyści przerzucili się na smartfony, ponieważ zawsze mamy je pod ręką, są lekkie i nie zajmują miejsca w plecaku lub w torbie podczas zwiedzania. Aparaty w smartfonach godnie zastępują profesjonalne sprzęty do fotografowania.

Smartfony posiadają coraz lepsze obiektywy, jakość zdjęć jest nienaganna, a możliwości obróbki dzięki aplikacjom chwalą nawet profesjonaliści. Warto pamiętać, że za jakość zdjęć w telefonach odpowiada głównie oprogramowanie. Zastanawiasz się jednak, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem, aby uchwycić najlepszy kadr. A kiedy uda Ci się zrobić zdjęcie, myślisz o tym, aby Twoja fotka nie straciła jakości w mediach społecznościowych.

Dobry sprzęt to podstawa!
Każdy, nawet fotograf amator wie, że podstawą dobrych zdjęć jest odpowiedni sprzęt. Im lepsza jego jakość, tym znacznie łatwiejsza praca i bardziej spektakularny efekt. Nawet jeżeli nie planujesz być mistrzem fotografii, ale zależy Ci na dobrej jakości zdjęcia i m.in. do tego potrzebujesz smartfona, to warto się zastanowić nad zakupem takiego z lepszym obiektywem, a może nawet dwoma czy trzema.

Jest wiele telefonów, w których znajdziemy naprawdę godne uwagi podzespoły fotograficzne. Są już nawet takie, które posiadają matrycę o rozdzielczości 50 MP wyposażoną w optyczną stabilizacją obrazu. Wśród obiektów, które powinny zwrócić Twoją uwagę jest obiektyw ze światłem f/1.9. Dlaczego? Im lepsza będzie światłoczułość obiektywu, tym lepsze zdjęcie wykonamy.

Liczba obiektywów też jest istotna!
Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest też liczba obiektywów. Są telefony posiadające nawet cztery, czego przykładem jest Honor 20 Pro. Dlaczego? Otóż jeżeli w danym momencie fotografowania, np.: będziemy chcieli zrobić sobie serię zdjęć i uwiecznić krajobraz, zrobić zdjęcie portretowe, uchwycić ruch i skupić się na detalu w trybie makro – wtedy warto mieć w kieszeni kilka obiektywów o różnej ogniskowej.

Profesjonalni fotografowie nigdy nie korzystają z jednego obiektywu podczas sesji zdjęciowej. Smartfony pozwalają nam teraz na wcielenie się w jego rolę i stworzenie naprawdę imponujących fotografii praktycznie w każdych warunkach.

Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?
Wiele osób, szczególnie początkujących fotografów, zastanawia się, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem, aby miało jasny przekaz i było właściwie wykadrowane. Aby tak było, trzeba zadbać o kompozycję. Podczas komponowania kadru,nieustannie należy pamiętać o głównym motywie zdjęcia. Twoje wysiłki powinny skupiać się na przedstawieniu go w jak najlepszym świetle.

Motyw główny musi być widoczny, ale nie może też zdominować całości kadru. Jeżeli chcesz wyeksponować główny motyw – postaraj się być jak najbliżej fotografowanego obiektu. Podejdź do niego lub zastosuj inny obiektyw.

Wprowadź tę zasadę w swój kadr i upraszczaj, wyrzucając z kadru wszystko to, co jest zbędne. W tym pomoże nam siatka, która standardowo powinna być dostępna w ustawieniach trybu aparatu w telefonie. Na ekranie zobaczysz prostopadle i równolegle ułożone do siebie linie, dzięki którym łatwiej wyrównasz do linii swój kadr i będziesz w stanie zaplanować swoją kompozycję na zdjęciu.

Szukaj odpowiedniego światła
O tym, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem, niejednokrotnie decyduje światło. Czasem musimy zmienić pozycję, innym razem poczekać kilka minut aż będzie nas zadowalać.

Na szczęście sensory, które znajdziemy w nowoczesnych aparatach komórkowych coraz częściej są zbliżone jakością do tych, które są charakterystyczne dla lustrzanek. Zdarza się jednak, że zdjęcia wykonane smartfonem są zaszumione, czasem rozmazane i niewyraźne. Jest to wina światła, a właściwie niedostatecznego oświetlenia.

Z tego powodu telefonem komórkowym lepiej fotografować w ciągu dnia lub przy zapalonym świetle w pomieszczeniu. Zadbaj więc o dobre oświetlenie fotografowanego elementu, a jeżeli wykonujesz zdjęcie na zewnątrz, być może będziesz musiał poczekać na lepszy moment.

Zadbaj o czystość obiektywu
O tym bardzo często zapominamy, a potem zastanawiamy się, dlaczego zdjęcie jest rozmyte, znajdują się na nim plamy, a nawet wygląda na lekko przykurzone. Nie musi być to wina aparatu czy warunków, w jakich robiłeś zdjęcie, a zwyczajnie czystości obiektywu.

Jego czyszczenie jest podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonywać tak samo często, jak czyszczenie ekranu, oczywiście jeżeli również tę robimy regularnie. Dlatego, jeśli dostrzegasz u siebie taki efekt, spróbuj przetrzeć obiektyw ściereczką do okularów lub po prostu końcem bawełnianego t-shirtu, który masz na sobie. Od razu będzie lepiej.

Jak obrabiać zdjęcia?
Nawet jeżeli wiesz, jak zrobić dobre zdjęcie telefonem i całkiem nieźle Ci to wychodzi, zawsze można coś zmienić i udoskonalić, szczególnie jeżeli udostępniamy zdjęcia w mediach społecznościowych.

Nigdy nie obrabiamy zdjęć zaraz po ich zrobieniu. Warto poświęcić temu więcej czasu i spojrzeć na fotografię bardziej obiektywnie i z innej perspektywy. Do obróbki potrzebować będziesz odpowiedniego programu.

W telefonie zazwyczaj znajdziesz podstawową aplikację ze stosunkowo dużym wyborem funkcji. Możesz zdjęcie rozjaśniać i przyciemniać, zmieniać jego barwę, kadrować i nakładać filtry. Jeżeli jednak oczekujesz czegoś więcej, zajrzyj do sklepu w swoim telefonie. Tam na pewno znajdziesz mnóstwo ciekawych, darmowych, jak i płatnych aplikacji.

Czasem trudno jest odróżnić, czy zdjęcie zostało wykonane aparatem w telefonie komórkowym czy profesjonalną lustrzanką. Technologia smartfonów bardzo się zmieniła, czego przykładem jest korzystanie z nich podczas wakacyjnych wyjazdów czy uroczystości rodzinnych w celu uwiecznienia wyjątkowych momentów. Warto pamiętać, że w telefonach komórkowych za jakość zdjęć odpowiada oprogramowanie. Dlatego najlepiej jest zainwestować w lepszy smartfon, niż tańszy aparat cyfrowy gorszej jakości.

najpopularniejsze

Abonament w biznesie

16/01/2020

czytaj

Polecenie znajomych – zarabiaj na swojej sieci.

27/08/2019

czytaj

Bonus krajowy - czyli jak dbamy o to, abyś nie przepłacał.

27/08/2019

czytaj