A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Zmiany w Kodeksie drogowym dla kierowców!

2021/07/16

Już od miesiąca obowiązują nowe zasady dotyczące pieszych i kierowców. Sprawdź, co możesz, a czego nie, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych!

Ograniczenia dla kierowców

Od 1 czerwca 2021 roku kierowca musi zachować jednolitą prędkość na terenie zabudowanym. Już od miesiąca w terenie zabudowanym zmienił się limit prędkości – zarówno dzień, jak i w nocy możemy jeździć maksymalnie 50 km/h. Wyjątkiem są znaki, które wskazują inaczej, w takiej sytuacji sugerujemy się znakami drogowymi. 

Do 1 czerwca w maksymalny limit prędkości w dzień wynosił 50 km/h, natomiast w nocy wzrastał o 10 km/h i wynosił 60 km/h (noc oznacza w tym wypadku godziny: 23:00-05:00). Miejmy nadzieję, że kierowcy będą ostrożniejsi, a liczba wypadków w nocy zdecydowanie się zmniejszy.

Poznaj ofertę lajt mobile

Koniec z jazdą na zderzak!

Nowe przepisy regulują minimalne odległości pomiędzy pojazdami, co ma wpłynąć na mniejszą liczbę stłuczek. Wcześniej musieliśmy zachować na drodze „bezpieczną odległość”, która nie była uregulowana, więc kierowcy często się do niej nie stosowali. Obecnie np. na autostradzie odległość będzie musiała wynosić 70 metrów (pamiętajmy, że maksymalna prędkość na polskich autostradach wynosi 140 km/h). 

Każdy, kto nie będzie stosować się do zakazu jazdy na zderzak, zostanie ukarany przez policję mandatem w wysokości od 200 do 500 zł! Dla bezpieczeństwa innych oraz swojego portfela – lepiej nie ryzykować.

Przejścia dla pieszych – nowe zasady dla pieszych i kierowców

W 2020 roku na przejściach dla pieszych zginęło aż 197 osób. Oznacza to, że miesięcznie na pasach ginęło 16-17 osób! Te liczby są przerażające, dlatego tak ważne było wprowadzenie nowych, ostrzejszych przepisów. Dane wskazują, że większość wypadków zostało spowodowanych z winy kierującego. Przejście dla pieszych powinno być gwarancją bezpiecznego przemierzenia jezdni, jednak dane mówią same za siebie.

Najwięcej wypadków zdarza się na jezdni wielopasmowej, bez sygnalizacji świetlnej. Kierowca nie ma przed sobą świateł, jedzie w takim samym tempie, jednak nagle na pasach pojawia się pieszy, który rozmawia przez telefon lub scrolluje newsy i nie zwraca uwagi na to, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. 

Dlatego nowe zasady na przejściach dla pieszych dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych. Nie zmienia się to, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu. Jednak obowiązuje go zakaz korzystania z elektroniki podczas przechodzenia i przy wchodzeniu na jezdnię. Nie może również pojawić się na jezdni bezpośrednio przed samochodem, ponieważ ten nie miałby szans go zauważyć. Kierowca natomiast musi ustąpić już nie tylko pieszemu na przejściu, lecz również temu, który dopiero wchodzi na pasy.

 Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych przepisach, które dotyczą pieszych? Przeczytaj artykuł Korzystasz z telefonu podczas przechodzenia na pasach? Uważaj na nowe przepisy w Kodeksie drogowym.

Zachowaj ostrożność na drodze w wakacje

W wakacje czujemy luz i swobodę. Jednak to nie dotyczy sytuacji na drogach! Odwiedzając nowe miejsca, pokonujemy więcej kilometrów niż zazwyczaj, więc zadbaj o wypoczynek – nie wsiadaj za kółko, kiedy jesteś zmęczony! Przyda Ci się również dużo internetu, żebyś dzięki nawigacji sprawnie, bez korków trafił do celu! Chcesz mieć dużo taniego internetu, a do tego nielimitowane rozmowy i SMS-y? Sprawdź ofertę NO LIMIT w lajt mobile i przekonaj się, że możesz mieć jednocześnie dużo i tanio? Przekonaj się sam!

Myślisz o zmianie sieci? Sprawdź, jak przenieść numer do lajt mobile! Musisz wykonać 5 prostych kroków, formalności bierzemy na siebie!

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.