Jak odzyskać kod PIN i PUK?

Dowiedz się jak odzyskać kod PIN i PUK

Twój telefon się rozładował lub wyłączyłeś go, chcąc odpocząć od połączeń i smsów. Co dalej? Podłączasz go do ładowania lub po prostu włączasz, ale… musisz wpisać kod PIN. Wydaje Ci się, że doskonale go pamiętasz, jednak okazuje się, że popełniasz błąd. Jak odzyskać kod PIN? A może już wykorzystałeś 3 próby i musisz wpisać kod PUK?

To niestety ta kombinacja cyfr, z której nigdy nie korzystałeś, nie znasz jej, a co więcej nie wiesz, gdzie jej szukać. Twoja karta SIM została zablokowana, nie możesz wykonywać i odbierać połączeń, ani wiadomości tekstowych, nie możesz korzystać ze swojego smartfona. To jeszcze nie koniec! Możesz odzyskać swój kod PIN i PUK.

Spis treści

Kod PIN i kod PUK – czym są i jak się różnią?

Każda karta SIM posiada swój unikalny kod PIN, który pozwala na jej odblokowanie. Wystarczy wpisać kod błędnie 3 razy, aby zablokować dostęp do karty. W takim przypadku konieczne jest wpisanie kodu PUK. W przeciwnym razie nie będziesz mógł korzystać ze swojej karty.

Kod PIN składa się najczęściej z 4 cyfr, chociaż są też takie, które posiadają ich więcej, nawet 8. Kod PIN otrzymujesz po zakupie startera wraz ze swoją nową kartą SIM. Za każdym razem po wyłączeniu telefonu, a następnie przy próbie jego włączenia będziesz proszony o wpisanie kodu PIN, dlatego warto go zapamiętać i najlepiej zapisać, ale niekoniecznie w pamięci telefonu. Jeżeli wybrany dla Ciebie kod PIN jest ciągiem cyfr, który trudno Ci zapamiętać, w dowolnym momencie możesz go zmienić w ustawieniach zabezpieczeń. Zdarza się jednak, że karta nie jest zabezpieczona kodem, możesz jednak kod PIN ustawić samemu.

Kod PUK będzie Ci potrzebny, jeżeli trzykrotnie wpiszesz nieprawidłowy kod PIN. Zablokujesz tym samym swoją kartę, którą odblokować można 8-cyfrowym kodem PUK. Również on jest załączony do Twojej nowej karty i startera. Pamiętaj, aby przechowywać go w miejscu, do którego masz dostęp i będziesz pamiętał, gdzie go szukać. W przeciwnym razie, nie będziesz mógł włączyć swojego telefonu. Ważne jest również to, że jeżeli 10 razy uzupełnisz nieprawidłowy kod PUK, całkowicie zablokujesz swoją kartę SIM i będziesz zmuszony do jej wymiany.

Błędny kod PIN… niestety 3 razy

Twoja karta SIM została zablokowana, ponieważ błędnie wprowadziłeś 3 razy swój kod PIN. System zabezpieczający interpretuje to jako próbę włamania się do telefonu i z tego powodu uniemożliwia ponowne wpisanie kodu PIN. Nie oznacza to jednak, że nie odzyskasz dostępu do swojego smartfona. Jeżeli wpiszesz trzy razy błędny kod PIN to wystarczy, że wpiszesz kod PUK, jak już wiesz, jest to 8-cyfrowa kombinacja cyfr. To Twój osobisty klucz odblokowujący, znajdujący się na kopercie z kartą SIM lub na plastikowej ramce, jeżeli korzystasz z oferty na kartę.

Kod PUK uzyskasz także poprzez kontakt z infolinią. Konsultant po weryfikacji Abonenta udzieli Ci informacji, o Twoim kodzie PUK. Teraz wystarczy, że go wpiszesz i gotowe. Kiedy już to zrobisz i odblokowanie powiedzie się, zostaniesz poproszony o ustawienie nowego kodu PIN. Nie znasz lub zapomniałeś swojego dotychczasowego, a będziesz go potrzebować przy kolejnych próbach włączenia telefonu, więc musisz go zmienić.

Chcesz poznać naszą ofertę?
Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Nie pamiętasz jaki był twój kod PIN? Sposób na odblokowanie karty bez kodu PUK

Kodu PUK z całą pewnością nie uczymy się na pamięć. Jeżeli wcześniej z niego nie korzystaliśmy, ponieważ nie był nam potrzebny, najprawdopodobniej nawet nie potrafimy sobie przypomnieć kilku pierwszych cyfr.

Niestety często zdarza się również tak, że nie wiemy, gdzie się znajduje koperta czy karta, na której jest zapisany. Nie możemy również zalogować się w naszym panelu online. Jesteśmy bezradni? Niekoniecznie! Jeżeli nie znasz kodu PUK, nie ryzykuj i nie próbuj wpisywać dowolnych kombinacji cyfr. Jeżeli podasz 10 razy nieprawidłowy kod PUK, zablokujesz swoją kartę SIM, której już nie odblokujesz żadnym innym kodem. Jedyną możliwością jest wymiana karty SIM.

Znacznie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Ze swojego telefonu nie możesz skorzystać, zatem poproś znajomego o udostępnienie swojego, który nie koniecznie musi mieć ofertę w lajt mobile, a warto aby się z nią zapoznał. Podczas rozmowy z konsultantem zostaniesz poproszony o kilka informacji dotyczących Twoich danych osobowych. W ten sposób konsultant będzie mógł zidentyfikować Twoją osobę i udzielić Ci pomocy w odblokowaniu Twojej karty SIM.

Kod PIN łatwy do zapamiętania

Aby uniknąć problemów z zablokowaną kartą SIM, od razu po jej zakupie ustaw swój własny kod PIN. Ten, który otrzymasz, będzie wygenerowany automatycznie, a zatem ciąg cyfr będzie zupełnie przypadkowy. Ty możesz kod zmienić na dowolny inny, który będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy do zapamiętania. Wybierasz 4 cyfry, które mogą tworzyć np. datę urodzin Twoich, Twojego przyjaciela lub rodzica, bądź być Twoimi szczęśliwymi liczbami. Dzięki temu nie będziesz miał trudności w przypomnieniu sobie kodu i tym samym nie pojawi się problem z kodem PUK.

Pamiętaj, że możesz odzyskać kod PIN i kod PUK tylko w konkretny sposób. Błędne wpisanie kodu PIN nie oznacza jeszcze utraty dostępu do swojej karty, jednak już 10 błędów przy kodzie PUK niestety tak. Nie zapominaj o tym.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto