Płatność telefonem – jak działa mobilny portfel?

Płatność telefonem

Technologia stale się rozwija, a my chętnie korzystamy z nowych udogodnień. Wejście na rynek kart płatniczych było przełomem, natomiast obecnie wielu z nas przyznaje, że nie nosi ze sobą gotówki, gdyż wygodniej jest płacić kartą. Nie musimy szukać drobnych i blokować kolejki w sklepie, więc zakupy idą nam sprawniej. Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o pojęciu “płatność telefonem”. Jak dokonać płatności telefonem? Czy płatność telefonem jest bezpieczny? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. 

Spis treści

Płatność telefonem - mobilny portfel

Kiedy karty płatnicze weszły na rynek, proces przebiegał w taki sposób, iż wsuwaliśmy kartę do terminala i wpisać kod PIN (oczywiście wiele osób nadal tak płaci, bo ich karta np. nie ma funkcji płatności zbliżeniowej). Niedługo po tym znacznie ułatwiono ten proces i wprowadzono możliwość płacenia zbliżeniowo. Teraz wystarczy przyłożyć kartę do terminala. 

Według rankingu NBP w IV kwartale 2018 r. liczba transakcji kartą wyniosła 974,4 mln!  Oznacza to, iż płatności zbliżeniowe wynoszą 76,5% wszystkich transakcji w Polsce! Te liczby naprawdę robią wrażenie! Metoda płatności telefonem umożliwia płacenie smartfonem dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku plastikowej karty. 

Chcesz poznać naszą ofertę? Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Płatność telefonem i zegarkiem - kto może jej używać?

Dokonywać płatności telefonem może każdy, jednak trzeba spełnić kilka wymagań. Po pierwsze musisz dowiedzieć się, czy Twój operator umożliwia płatności zbliżeniowe. Jest to ważne, ponieważ to właśnie od operatora otrzymujesz przystosowaną do tej operacji kartę SIM oraz telefon lub kartę SIM, a smartfon kupujesz na własną rękę. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie telefonu przystosowanego do płatności mobilnej? Smartfon z Androidem powinien mieć wersję systemu 4.4 (i wyżej) oraz NFC. Następnie pobierz aplikację mobilną z Google Play. W przypadku telefonów marki Apple sytuacja jest prostsza, ponieważ funkcja “Wallet” (wallet w tłumaczeniu na język polski oznacza portfel) jest dostępna na wszystkich smartfonach z systemie iOS – nie musisz nic instalować. 

Wybór smartfona jest tu bardzo ważny, musisz mieć pewność, że Twój telefon będzie Ci służył jako elektroniczny portfel. Najpierw sprawdzasz, czy aparat posiada funkcję NFC, która jest wymagana do wykonywania płatności mobilne. Ale musisz zachować czujność, ponieważ informacja o NFC niekoniecznie oznacza, że będziesz mógł płacić zbliżeniowo. NFC umożliwi np. parowanie słuchawek z telefonem, ale niekoniecznie płatności smartfonem. Dlatego szukaj smartfonów z oznaczeniem “PayPass ready”, a będziesz mieć pewność, że wybrałeś ten właściwy. 

Czy płatnośc telefonem jest bezpieczna?

Tak, płatność telefonem jest bezpieczne. Ludzie mieli podobne dylematy, kiedy karty płatnicze wchodziły do codziennego użytku. A dziś? W 2018 roku płatności zbliżeniowe to 76,5% wszystkich transakcji. Jestem pewna, że obecnie ta liczba jest jeszcze większa. Usługi cyfrowe są naprawdę bezpieczne, choć niektórzy jeszcze są nieufni wobec technologii. 

Płatność telefonem niedługo będzie tak powszechna, jak płacenie kartą. Technologia rozpieszcza nas w pewien sposób, więc chętnie wybieramy rozwiązania, które ułatwiają nam życie. Inne metody płatności mobilnej to płacenie za pomocą kodu BLIK lub Revoluta.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto