Co to jest internet LTE?

Internet LTE kontra 2G, 3G i 4G

Internet LTE, często słyszymy to zagadnienie, a nie do końca wiemy co to jest. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć ci prostymi słowami czym jest internet LTE, co oznacza sam skrót 4G LTE i czym różni się od internetu domowego i innych usług.

Spis treści

Internet LTE – co to jest?

Internet LTE, to skrót od angielskich słów Long Term Evolution. Termin ten oznacza wysoko zaawansowaną generację dobrze znanego nam internetu mobilnego. Internet LTE to po prostu bardzo szybkie łącze, dzięki któremu możemy czuć komfort i nie martwić się, że znowu internet LTE będzie chodził jak krew z nosa. Internet LTE jest kilkukrotnie szybszy od słynnej technologii 3G i został on pozbawiony wad, które wiązały się łączem mobilnym, ale o tym opowiem dalej. 

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z internetu stacjonarnego, ponieważ mamy pewność stałego łącza. Jednak w przypadku oferty na internet LTE również mamy taką pewność, ponadto nic nas nie ogranicza. Chcesz oglądać ulubiony serial w autobusie? Nie ma problemu. Słuchasz muzyki podczas spaceru z psem? Możesz robić to swobodnie dzięki internetowi mobilnemu.

Internet 4G LTE kontra 2G, 3G i 5G

Co tak właściwie wyróżnia internet 4G LTE od usług 2G, 3G i 5G? 

Internet 2G

Zacznijmy od technologii 2G (ang. 2ndGeneration, czyli druga generacja), która była przełomem w telefonii komórkowej, ponieważ przeszliśmy z sieci analogowej na cyfrową formę. Popularność tej technologii przypada na  Na początku prędkość 2G wynosiła 50kB/s, jednak z czasem udało się uzyskać 1mb/s.

Wtedy był to nagły postęp, jednak ta prędkość umożliwiała swobodne rozmawianie i SMS-owanie. Naprawdę mało kto korzystał wtedy z Internetu, ponieważ nie było takich możliwości, a ceny mogły przyprawiać nas o zawrót głowy. Z sieci 2G korzystamy cały czas, jednak niektóre kraje powoli wycofują się z tego rozwiązania. 

Ciekawostka: Pierwszą wiadomością tekstową na świecie były życzenia świąteczne, które zostały wysłane w Boże Narodzenie w 1992 r. przez jednego operatora sieci komórkowej.

Internet 3G

Początek XXI wieku i kolejna rewolucja, dzięki której możemy mieć stały dostęp do Internetu. Dokładnie w 2001 r. w Japonii jedna z sieci umożliwiła korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu, oczywiście na terenie, który znajdował się w zasięgu łącza. Jak na początek lat dwutysięcznych prędkość 14 mb/s, która stale się zwiększała (z czasem można było osiągnąć pobieranie danych z prędkością do 42 mb/s), była całkiem szybka. Z roku na rok było to niewystarczające, dlatego rozpoczęto pracę nad kolejną generacją, mianowicie 4G.

Zasięg komórkowy w lajt mobile

Internet 4G

Jest rok 2009, mamy dostęp do czwartej, najnowszej generacji. Czy 4G oznacza to samo, co LTE? Często te pojęcia są dla nas synonimem, jednak warto pamiętać, że 4G oznacza sieć komórkową, a LTE jest standardem przesyłania danych w tej sieci. Prędkość internetu LTE osiąga nawet 300 mb/s! Szybkość łącza nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników i zazwyczaj jest niższa niż 300 mb/s. Możesz spotkać wiele ofert internetu mobilnego, dlatego sprawdź sieć www.lajtmobile.pl, która ma jedne z najniższych cen na rynku.

Internet 5G

W następstwie do technologii LTE pojawiła się niedawno technologia 5G, która jest inaczej nazywana mobilną technologią piątej generacji i gwarantuje szybki internet. Jest to standard przesyłania danych, następca 4G LTE, który cechuje się się zwiększonymi parametrami wydajnościowymi. Przez długi czas mówiono o niej jako o nowym standardzie, który jest dopiero w fazie planowania i testów. Dzisiaj już możemy z niego korzystać, co jest możliwe za pośrednictwem niektórych sieci komórkowych i smartfonów z 5G.

Technologia 5G z założenia ma sprostać bardzo dynamicznym zmianom, jakie zachodzą w transmisji danych, na obszarze którego obserwujemy wyraźny wzrost. Ponadto z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej połączeń, przez co technologia 4G przestała już wystarczać współczesnemu społeczeństwu.

Internet LTE - zasięg

Zdarza się, że internet LTE należy do rzeczy problematycznych. W takiej sytuacji klienci często zarzucają firmom, że ich prędkość transmisji danych nie jest zadowalająca i nie internet LTE nie działa tak, jak powinien. Na to wszystko składa się wiele czynników i zazwyczaj nie jest to wina Operatora. Oto przykłady, dlaczego możesz mieć problemy z zasięgiem LTE:

  • pogoda – deszcz, burza, zachmurzone niebo, wysoka wilgotność powietrza mogą zaburzać zasięg, bo zależny jest od panujących warunków atmosferycznych;

  • skupiska ludzi – jeżeli mamy duże zagęszczenie osób, które są połączone z siecią, to taka sytuacja może spowodować spore obciążenie łącza i zwolnienie lub całkowity brak internetu;

  • przemieszczanie się w szybkim tempie – np. podczas podróży; wiąże się to z przełączaniem między nadajnikami, więc internet LTE może nie działać płynnie;

  • operator – prędkość i jakoś zależy od usługi, jaką wybrałeś u swojego Operatora (sprawdź naszą ofertę na www.lajtmobile.pl).

Internet LTE może spokojnie zastąpić Ci internet stacjonarny. Jego prędkość jest podobna, jednak pamiętaj, że z internetu stacjonarnego możesz korzystać wyłącznie w domu. Internet LTE mobilny Cię nie ogranicza, masz go zawsze ze sobą. Warto rozważyć też ofertę na abonament komórkowy z internetem. W cenie abonamentu otrzymujemy internet mobilny LTE lub 5G i nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y. Sprawdź ofertę lajt mobile! Najtańszy abonament z internetem LTE 10 GB jest za 9,99 zł! Szybki internet mobilny z 5G bez oferty abonamentowej na 100 GB + 200 GB w nocy w technologii 5G dostępny jest już za 39,99 zł/mies.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto