Technologia 5G a wybór telefonu i modemu

Technologia 5G a wybór telefonu i modemu

Internet zdecydowanie przyspieszył! Wkroczyliśmy właśnie w piątą generację ruchomych sieci telekomunikacyjnych i wydaje się, że teraz rozpoczęła się nowa era mobilności, wirtualności i cyfryzacji. Wszystkim lub prawie wszystkim jest już znana technologia 4G, która przez długi czas była nowością, wciąż odkrywaną i poznawaną.

Kiedy już udało nam się z nią zaprzyjaźnić i dostrzegliśmy jej rolę w naszej codzienności, to zastąpiła ją technologia 5G. Jej stworzenie okazało się konieczne, ponieważ obserwujemy gigantyczny wzrost transmisji danych i liczby połączeń, z którymi przestało sobie dobrze radzić 4G.

Spis treści

Co to jest technologia 5G?

Technologia 5G jest inaczej nazywana mobilną technologią piątej generacji. Jest to standard przesyłania danych, następca 4G, który cechuje się się zwiększonymi parametrami wydajnościowymi. Przez długi czas mówiono o niej jako o nowym standardzie, który jest dopiero w fazie planowania i testów. Dzisiaj już możemy z niego korzystać, co jest możliwe za pośrednictwem niektórych sieci komórkowych i smartfonów z 5G.

Technologia 5G z założenia ma sprostać bardzo dynamicznym zmianom, jakie zachodzą w transmisji danych, na obszarze którego obserwujemy wyraźny wzrost. Ponadto z każdym miesiącem pojawia się coraz więcej połączeń, przez co technologia 4G przestała już wystarczać współczesnemu społeczeństwu.

Na początek technologia 5G ma współpracować z sieciami 4G, czyli takimi, które już istnieją. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się już wdrożyć nową technologię bez konieczności tworzenia samodzielnej sieci, która oczywiście będzie powstawać. W technologii 5G wykorzystywana jest energia częstotliwości radiowej, znana wielu pod symbolem RF. To dzięki niej możliwe jest nadawanie i odbieranie danych oraz głosu.

Cechuje się ponadprzeciętnie szybkim czasem reakcji, tzw. opóźnieniem. Czym właśnie on jest? To czas, jaki jest potrzebny urządzeniom, aby mogły one wzajemnie sobie odpowiadać i na siebie reagować w ramach sieci bezprzewodowej. Dla sieci 3G wynosił on 100 milisekund, aby potem dla 4G był on już 30 milisekund. W przypadku technologii 5G to zaledwie 1 milisekunda.

Technologia 5G i jej potencjał

Od samego początku przed technologią 5G stawiano ogromne oczekiwania. Naukowcy dążyli do perfekcji, chcąc zaproponować coś naprawdę imponująco niezawodnego, szybkiego i znacznie usprawniającego komunikację między ludźmi we współczesnym świecie. Oczekiwano płynności w wysyłaniu danych, prędkości do 20 Gb/s w urządzeniach i do 10 Gb/s podczas transferów sieciowych.

Chcesz poznać naszą ofertę? Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Jeżeli chodzi o obsługę urządzeń, przy technologii 5G możliwe będzie docelowo obsługiwanie 100 urządzeń na 1m2. Dążono do ograniczenia kosztów utrzymania infrastruktury, a także integracji z systemami satelitarnymi i przewodowymi. Wiele z tych założeń już udało się zrealizować.

Zatem technologia 5G gwarantuje większą prędkość, niższe opóźnienie i lepszą łączność, co przełożyło się na zwiększone możliwości korzystania z sieci w codziennym życiu, ale też w biznesie i nauce. Technologia 5G ma kilka głównych zastosowań. Wśród nich jest udoskonalona bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa, dzięki której możliwa jest szybsza transmisja danych.

Wśród nowych zastosowań jest m.in. bezprzewodowy stacjonarny dostęp do Internetu w mieszkaniach i domach. Zapewniono ponadto masową łączność pomiędzy urządzeniami, czyli tzw. Internet Rzeczy, znany również jako IoT. Polega ona na łączeniu się miliardów urządzeń bez żadnej ingerencji człowieka. To ogromna rewolucja dla współczesnych procesów przemysłowych.

Technologia 5G – jakie telefony wybrać?

Niestety wciąż nie wszystkie telefony komórkowe umożliwiają korzystanie z Technologii 5G. Jest to nowe rozwiązanie, które udało się wdrożyć tylko niektórym producentom urządzeń mobilnych i jedynie najnowsze modele telefonów obsługują tę technologię. 

Jeżeli interesuje Cię szybsza transmisja danych, a także oczekujesz poprawy łączności, powinieneś zainteresować się następującymi modelami smartfonów.

Telefon z 5G to m.in. Samsung S20 Ultra, który jest kandydatem do najlepszego smartfonu 2020 roku, oferuje m.in. opcję wykonywania rewolucyjnych zdjęć z wideo 8K. Za szybką i niezawodną pracę tego urządzenia odpowiada potężny procesor, a rozbudowana pamięć pozwala na przechowywanie bardzo dużą ilość danych. Innym modelem jest Xiaomi Mi 10 5G, czyli obecnie najbardziej zaawansowany smartfon chińskiego producenta.

Znajdziemy w nim rozbudowany zestaw aparatów – 108 MP + 12 MP + 20 MP + 8 MP i świetny ekran AMOLED chroniony Gorilla Glass 5, oferuje podwyższoną czułość odczytu ekranu – 180 Hz oraz obsługę gestami.

Na uwagę zasługuje ponadto smartfon z 5G Huawei Xs 5G. Chociaż jest najdroższym urządzeniem w Polsce obsługującym technologię 5G, to wyróżnia się ponadprzeciętnymi funkcjami. Jego ekran jest rozkładany, a w swojej pełnej wersji oferuje aż 8-cali niezapomnianych wrażeń. Posiada cztery obiektywy: 40 Mpix szerokokątny, ultraszerokokątny 16 Mpix, obiektyw 8 Mpix teleobiektyw i kamerę 3D.

Technologia 5G bardzo szybko asymiluje się w naszej rzeczywistości, a my przyjmujemy ją z dużym entuzjazmem. Pojawiły się już nawet modemy umożliwiające korzystanie z połączenia 5G w domu lub biurze. Ma je w swojej ofercie firma NETGEAR.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto