Ceny Internetu. Ile trzeba zapłacić za internet mobilny?

Ile trzeba zapłacić za internet mobilny?

Dzisiaj każdy chce być online i mieć stały dostęp do informacji, więc coraz częściej kupujemy najwyższe pakiety na internet mobilny z myślą o swobodnym surfowaniu po sieci. Najlepsze oferty internetu mobilnego na rynku dostępne są od ręki na stronach operatorów, jednak przez złożeniem zamówienia warto zadać sobie pytanie czym się różnią i od czego są różne, zarówno cenowo od różnych operatorów.

Internet mobilny jest już ogólnie dostępny w technologii 5G, ale działa wyłącznie na wybranych i dedykowanych sprzętach. Jeżeli posiadasz najnowszego smartfona i chcesz mieć najlepszą prędkość internetu mobilnego, to koniecznie sprawdź oferty internetu mobilnego w naszym rankingu cen na 2023 r. i wybierze najlepszy internet mobilny. Jaki więc internet mobilny wybrać? Co to jest internet przenośny i jak działa? A ile trzeba zapłacić na dostęp do internetu mobilnego? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Spis treści

Co to jest internet mobilny?

Zapewne masz w domu internet stacjonarny, więc doskonale zdajesz sobie sprawę z tego czym jest i jak działa, a czym jest internet mobilny? Internet mobilny to treści internetowe dostarczane do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia komórkowego. Plany komórkowej transmisji danych oferują różne ilości transferu danych miesięcznie dla różnych stawek. Internet mobilny, a raczej jego popularność i wzrost liczby posiadanych przez nas urządzeń i  aplikacji o dużej przepustowości, powoduje, że globalna ilość danych zużywanych każdego roku rośnie. 

Ciekawostka: W czerwcu 2021 r., oszacowano miesięczną wielkość globalnego mobilnego ruchu danych na 49 eksabajtów. Przewiduje się, że w 2026 roku liczba ta przekroczy 237 eksabajtów miesięcznie.

Internet przenośny a Wi-Fi

Internet mobilny i połączenie Wi-Fi umożliwiają użytkownikowi dostęp do zasobów internetowych bez połączenia przewodowego. Wi-Fi odnosi się do bezprzewodowej sieci lokalnej, która ma ograniczony zasięg. Gdy użytkownik łączy się z Wi-Fi, jego urządzenie uzyskuje dostęp do routera bezprzewodowego lub punktu obejmującego określony obszar.

Internet mobilny umożliwia użytkownikowi dostęp do tych samych zasobów internetowych za pośrednictwem sieci komórkowej należącej do dostawcy usług telekomunikacyjnych, takiego jak my, czyli np. lajt mobile. W tym przypadku urządzenie łączy się z wieżą telefonii komórkowej sieci Plus, co sprawia, że dostęp do internetu mobilnego będziemy mieć na terenie całej Polski. Internet mobilny zapewnia wygodę i elastyczność, ale czasami wiąże się z kosztem za gigabajt transferu danych, zgodnie z warunkami i zasadami planu komórkowego użytkownika. Na szczęście w lajt mobile mamy ofertę internetu mobilnego bez ukrytych kosztów z pakietem 100 GB (+ 200 GB w nocy), który jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Tym bardziej, że ta oferta kosztuje 39,99 zł/mies. i jest to najtańszy internet mobilny lub 49,99 zł/mies. w ofercie z połączeniami głosowymi.

Poznaj ofertę lajt mobile na abonament internet mobilny z 5G.

Jak działa internet mobilny?

Internet mobilny umożliwia urządzeniom komunikację za pośrednictwem częstotliwości radiowych. Dane przesłane lub pobrane przez sieć komórkową są transmitowane z lub do centralnej komórkowej stacji bazowej lub makrokomórki. Pojedyncza makrokomórka może obejmować szeroki obszar geograficzny, a wiele komórek może nakładać się na siebie, aby skutecznie przesyłać dane, aby internet mobilny miał zasięg na tysiące kilometrów.

Operatorzy oferują mobilny internet w różnych technologiach włączonych do szeregu sieci komórkowych określanych jako „generacja”. Poniżej kilka słów o każdej z nich.

Internet mobilny - pierwsza generacja lub 1G

Internet mobilny 1G przesyłał głos przez sieci komórkowe przy użyciu analogowych standardów telekomunikacyjnych wprowadzonych po raz pierwszy w 1979 r. i w latach 80. XX wieku. Internet mobilny 1G nie transmitował danych mobilnych. Dzisiejsze oferty internetu mobilnego już nie dostarczają Gb z tej generacji.

Mobilny internet - druga generacja lub 2G

Mobilny internet 2G wprowadził cyfrowy głos na początku lat 90. i tym samym zapoczątkował powszechną komunikację danych. Mobilny internet 2G umożliwił operatorom telefonii komórkowej rozpoczęcie oferowania wiadomości tekstowych i transmisji multimedialnych za pomocą usługi krótkich wiadomości tekstowych i usługi wiadomości multimedialnych.

Do dziś jesteśmy w stanie spotkać się z drugą generacją internetu mobilnego – szczególnie, kiedy nie mamy dobrego zasięgu.

Jak działa i ile trzeba zapłacić za dostęp do internetu bezprzewodowego.

Internet mobilny - trzecia generacja lub 3G

Internet mobilny 3G, wdrożony został po raz pierwszy na początku XXI wieku. Internet bezprzewodowy oferował znacznie wyższe prędkości i przepustowość niż poprzednie generacje. Internet mobilny 3G wdrożył uniwersalną usługę telefonii komórkowej i szybki dostęp pakietowy w celu uzyskania lepszej wydajności. Technologie te były w stanie obsługiwać połączenia wideo i różnorodne aplikacje, które spopularyzowały nowoczesne smartfony.

Ta generacja jest dość często spotykana w dzisiejszych czasach. Kiedy tracimy zasięg LTE, to od razu nasze urządzenie przełącza się na tryb połączenia z siecią 3G internetu mobilnego.

Internet bezprzewodowy - czwarta generacja czyli 4G lub jak kto woli: LTE

W 2010 roku internet 4G zastąpił internet mobilny 3G jako najnowsza generacja technologii komórkowej. Niektóre sieci zostały nazwane „4G LTE”, ponieważ zawierały technologię Long-Term Evolution (LTE), która została opracowana w celu ułatwienia przejścia z 3G na 4G. Internet mobilny 4G obejmował lepszą gęstość komórek, możliwości VoIP i lepszą przepustowość.

Internet LTE jest najczęściej używanym internetem na rynku. Mamy do niego dostęp z większości urządzeń mobilnych, tak ich jak smartfony, tablety, laptopy itd.

Internet mobilny - piąta generacja lub 5G

Internet mobilny 5G odnosi się do technologii sieci komórkowej wprowadzanej w latach 2020. Ten internet zbudowany jest na fundamencie generacji 4G LTE, ale wykorzystuje system małych stacji komórkowych (zamiast dużych wież komórkowych), aby wspierać eksplozję podłączonych urządzeń oraz zwiększać zasięg i prędkość. Inne zalety, jakie niesie za sobą internet mobilny 5G to niskie opóźnienia i możliwości komunikacji w czasie rzeczywistym. 

Trzeba mieć na uwadze fakt, że pakiet danych internetu w technologii 5G dotyczy tylko wybranych urządzeń i działa na terenie wybranych miast.

Ciekawostka: Naukowcy już pracują nad technologią sieci 6G.

Internet bezprzewodowy i jego ceny

Internet mobilny 5G zwiększa ogólną dostępność i szybkość transmisji danych mobilnych. Laptopy i tablety, które mogą obsługiwać internet bezprzewodowy z 5G mogą łączyć się bezpośrednio z siecią komórkową, eliminując potrzebę połączenia Wi-Fi. Tak więc ilość danych, z których może korzystać dana osoba, może drastycznie wzrosnąć. Koszt tych danych stale rośnie, co sprawia, że ważne jest, aby użytkownicy rozumieli ich wykorzystanie i zarządzali nimi w stosownych przypadkach. Wiele codziennych czynności i aplikacji wykorzystuje duże ilości danych mobilnych, a urządzenia i aplikacje mogą nagrywać dane w tle, nawet gdy nie są używane. 

Internet mobilny jest powszechnie dostępną usługą na rynku sieci komórkowych. Praktycznie każdy, nawet najmniejszy operator w swojej ofercie posiada pokaźne ilości GB. Jedyne, co je od siebie odróżnia to cena. W lajt mobile oferujemy najtańszy abonament i internet mobilny na rynku. Rankingi mówią same za siebie i nie da się ich okłamać. W naszej sieci za internet bezprzewodowy z pakietem danych 100 GB (od 08:00 do 01:00) i 200 GB (od 01:00 do 08:00) w technologii 5G zapłacimy jedyne 39,99 zł/mies. Sprawdzaliśmy, w innych sieciach za tę samą ofertę zapłaci się przynajmniej o 5,00 zł więcej. W dużych i znanych sieciach koszt zbliżonej oferty na internet mobilny może przekraczać aż 60,00 zł/mies. przy założeniu, że podpiszemy umowę na 24 miesiące. 

W lajcie możesz mieć nie tylko internet mobilny w najniższej cenie na rynku, ale też swobodę względem umowy. Podpisując umowę bezterminową na internet mobilny lub abonament no limit masz możliwość podpisania umowy bezterminowej, a co za tym idzie – będziesz mógł zrezygnować z usług w dowolnym momencie jej obowiązywania. Tani internet mobilny w naszej sieci jest jednym z najczęściej wybieranych ofert wśród konsumentów. Wejdź na naszą stronę i znajdź najlepszą ofertę internetu mobilnego.

W lajt mobile możesz mieć nie tylko internet mobilny w najniższej cenie na rynku, ale też swobodę względem umowy. Podpisując umowę bezterminową na internet mobilny lub abonament no limit masz możliwość podpisania umowy bezterminowej, a co za tym idzie – będziesz mógł zrezygnować z usług w dowolnym momencie jej obowiązywania. 

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto