Jak działa internet mobilny? Przewodnik dla użytkownika

Jak działa i co to internet bezprzewodowy?

Tam, gdzie sięga cywilizacja, tam znajdziemy internet mobilny. XXI w. wymaga od nas stałego podłączenia do sieci, najlepiej bezprzewodowego. Nie ważne co robimy i czy w ogóle w danym momencie korzystamy z internetu, to i tak zwykle jesteśmy podłączeni każdym możliwym urządzeniem do sieci lub Wi-Fi.

Internet mobilny jest już praktycznie wszędzie (z wyjątkiem pozbawionych cywilizacją miejsc). W naszych domach całodobowo pracują routery, w miejscach publicznych coraz bardziej rozbudowują się anteny do Wi-Fi, a jedyną przestrzenią, gdzie możemy liczyć na wolność od internetowych fal to często oddalone od zgiełku miast miejsca, gdzie natura gra pierwsze skrzypce. W takich miejscach ciężko o dobry zasięg i nawet najlepszy internet mobilny nie będzie w stanie poradzić sobie z lokalizacją. Mimo to w dzisiejszych czasach to już nie jest problemem, bo wystarczy, że w miejscach oddalonych będziemy mieć internet stacjonarny, z którym połączymy się bezprzewodowo, a np. dzięki usłudze Wi-Fi calling będziemy w stanie dzwonić bez utraty zasięgu.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o usłudze Wi-Fi calling? Poznaj szczegóły dotyczące tej funkcji.

No właśnie, skoro jesteśmy przy “falach” czy są szkodliwe? Jak działa internet mobilny? Jaki wybrać do domu, jak z niego korzystać na innych urządzeniach i jak sprawić, żeby internet przenośny był szybszy?

Spis treści

Czy internet mobilny jest szkodliwy dla zdrowia?

Zdaniem przeciwników i osób “elektro wrażliwych” internet mobilny jest niebezpieczny. Czy to prawda? Badania wykazują, że nie, a wszystkie teorie o 5G, szkodliwości Wi-Fi czy po fal radiowych są mitem. Faktem jest natomiast, że internet bezprzewodowy emituje promieniowanie, ale nieszkodliwe dla zdrowia i życia ludzi. 

Należy pamiętać, że wszystkie urządzenia wytwarzające fale radiowe, takie jak sieci komórkowe, smartfony, routery, itd. emitują promieniowanie niejonizujące. Zarówno internet bezprzewodowy, jak i mobilny jest bezpieczny, a promieniowanie które emituje w żadnym stopniu nie oddziałuje i nie będzie oddziaływać na ludzki organizm.

Jaki internet mobilny wybrać do domu?

Wielu z nas stoi często przed wyborem najlepszej oferty na internet mobilny do domu. Wiadomo, nasz dom to nasza twierdza i każdy chce mieć najlepszej jakości łącze. Częstym wyborem wielu z nas jest internet stacjonarny, który często oferowany jest na osiedlach czy dzielnicach przez lokalnych dostawców tego rodzaju usług, wraz z urządzeniem typu router po to, żeby internet stacjonarny zamienił się w internet mobilny. Taki internet z całym osprzętem często jest sporym wydatkiem i znacznie obciąża budżet domowy. 

Innym rodzajem internetu “na kablu” jest internet światłowodowy, który zapewnia stabilne i szybkie łącze bez utraty prędkości. To tak samo, jak internet stacjonarny dość kosztowna inwestycja, a w niektórych miejscach niestety niemożliwa do instalacji. Na brak możliwości podłączenia światłowodu cierpią małe wsie i miasteczka, które oddalone są od dużych aglomeracji. 

Najtańszym rozwiązaniem jest zakup oferty na internet mobilny w telefonie, czyli internet mobilny od operatora sieci komórkowej. Żeby korzystać z internetu nie będziemy potrzebować routera, bo tę funkcję może zastąpić nam po prostu telefon – internet bezprzewodowy będzie działał nawet na kilku urządzeniach jednocześnie. Niestety jest mały haczyk – internet mobilny często ma limity, dlatego warto rozważyć zakup najtańszej i największej oferty na internet mobilny. 

Jeżeli interesuje Cię zakup oferty na internet mobilny i nie wiesz gdzie warto zamówić usługę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, gdzie jasno określamy na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej i najtańszej oferty na internet mobilny bez limitu.

W naszej sieci oferujemy aż 100 GB internetu mobilnego w pakiecie dziennym i 200 GB internetu w pakiecie nocnym, więc w sumie otrzymujesz aż 300 GB w technologii 5G w cenie 39,99 zł/mies. To jedna z najbardziej korzystnych i najtańszych ofert na rynku telekomunikacyjnym, a ogromną zaletą posiadania tej oferty jest fakt, że gdziekolwiek jesteś masz swój internet bezprzewodowy przy sobie – nie zostawiasz go w domu jak internetu stacjonarnego. Nie zastanawiaj się długo i sprawdź naszą ofertę na najlepszy internet mobilny. 

Internet mobilny - jak podłączyć do niego telewizor?

Coraz więcej osób rezygnuje obecnie z telewizji kablowej czy naziemnej na rzecz telewizji internetowej i aplikacji z dostępem do filmów i seriali. Aby podłączyć swój telewizor do sieci jest jeden warunek. Telewizor musi mieć wbudowane Wi-Fi lub musimy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie zewnętrzne, które umożliwi nam połączenie się z telewizorem starszego typu poprzez internet bezprzewodowy. 

Jeżeli mamy telewizor lub urządzenie, które odbiera sygnał Wi-Fi, to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy, że wejdziemy w Ustawienia Sieciowe na swoim telewizorze i znajdziemy taką opcję, jak “ustawienia sieci bezprzewodowej”. Po przejściu do tej opcji wpisujemy w odpowiednie pola dane z naszego routera lub sieci Wi-Fi i to wszystko. Niektóre urządzenia automatycznie wyszukują dostępne sieci Wi-Fi, więc niewykluczone, że na liście pojawią wam się adresy Wi-Fi sąsiadów. 

Jak podłączyć internet bezprzewodowy do telewizora

Jak przyspieszyć internet mobilny?

Aby poznać sposoby na przyspieszenie naszego internetu warto znaleźć przyczynę, przez którą nasz internet mobilny spowolnił. Jeśli korzystasz z routera Wi-Fi, to pamiętaj, że na zasięg i siłę sygnału ma wpływ miejsce, w którym zostanie ustawiony. Najlepszym miejscem dla routera będzie centralny punkt w domu pozbawiony mebli, pionów kanalizacyjnych czy ścian. Jeżeli uda nam się znaleźć tego rodzaju miejsce to możemy być pewni, że nasz internet mobilny będzie szybki, jeżeli nie to jest jeszcze kilka sposobów na poprawienie jakości naszego łącza:

Po pierwsze: Przeprowadź analizę szybkości łącza

Jeżeli masz problemy ze swoją siecią i internet bezprzewodowy wyraźnie zwolnił, to w pierwszej kolejności warto przeprowadzić test szybkości łącza. W tym celu warto skorzystać z popularnego narzędzia jakim jest SpeedTest, który daje precyzyjne wyniki z uwagi na fakt, że jest umieszczony na serwerach na terytorium Polski. To dość istotne, żeby nie testować prędkości internetu na zagranicznych stronach, bo nigdy nie otrzymamy poprawnych danych.

Zanim przystąpisz do wykonania testu prędkości upewnij się, że masz wyłączone programy (poczta e-mail, komunikatory, inne strony w przeglądarce, itp.). Każda aplikacja, nawet ta, która działa w tle może obciążać internet mobilny i negatywnie wpłynąć na wyniki testu. 

Po drugie: Zresetuj lub skonfiguruj router

Odpowiednia konfiguracja routera jest kluczowa, żeby nasz internet bezprzewodowy działał bez zakłóceń. Dzięki poprawnym ustawieniom możemy zwiększyć prędkość pobierania danych, więc nie warto bagatelizować tego aspektu. Najlepiej, jak wejdziemy na panel administracyjny (dedykowany dla routera) i dokonamy zmian i modyfikacji w ustawieniach.

Na szybkość łącza wpływ ma wybór odpowiedniego kanału, a jest ich 13. Z doświadczenia wiemy, że najlepszą jakość połączenia możemy otrzymać na kanale 11 lub 6 (są najmniej obciążone).

Oczywiście niezawodnym i często trafnym sposobem na przyspieszenie pracy routera jest oczywiście reset. Wystarczy wyłączyć, a następnie po kilku minutach włączyć urządzenie i sprawdzić czy wszystko wróciło do normy i nasz internet bezprzewodowy działa poprawnie.

Jeżeli to nie pomoże to dokup do routera dodatkowe anteny wzmacniające sygnał. Dzięki nim zwiększysz zasięg jego działania i na pewno poprawisz jakość sygnału odbiornika.

Jak przyśpieszyć internet bezprzewodowy

Po trzecie: A może skończył ci się pakiet na internet mobilny?

Jeżeli postawiłeś na internet mobilny w telefonie i dzięki temu korzystasz z niego na wszystkich urządzeniach, to warto sprawdzić czy nie przekroczyłeś już pakietu transmisji danych. Oferta na internet mobilny jest często ograniczona do kilkuset GB, więc nic w tym dziwnego, że kiedy oglądasz film na laptopie w najlepszej rozdzielczości i jednocześnie przeglądasz social media czy pracujesz na kilku urządzeniach to transfer danych się wyczerpie. W takich przypadkach operatorzy automatycznie zwykli obniżać prędkość łącza do 32 kb/s., co nie do końca nas satysfakcjonuje (to niezwykle wolne łącze), więc tu sposób jest jeden na rozwiązanie problemu: zakup pakietu dodatkowego.

W lajt mobile klienci w dowolnym momencie mogą samodzielnie aktywować usługi w Panelu Klienta lub podążając za instrukcją na stronie internetowej www.lajtmobile.pl w zakładce “Dokup Pakiet”

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto