fbpx

Co to jest kod PUK? Do czego służy i dlaczego jest tak ważny?

Wszystko co musisz wiedzieć na temat kod PUK

Rozładował Ci się telefon w ważnym momencie, podłączasz go do ładowarki i ponownie uruchamiasz. Wyświetla Ci się powiadomienie „Podaj kod PIN”. Próbujesz wpisać kod, jednak nie udaje się. Za trzecim razem wyświetla Ci się powiadomienie „Podaj kod PUK”. Nie wiesz co to jest kod PUK? Nie wiesz, gdzie go szukać? Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości i odpowie na kluczowe pytania.

Spis treści

Co to jest kod PIN?

Kod PIN – Personal Identification Number, czyli indywidualny numer identyfikacyjny. Składa się zwykle z 4 cyfr i wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu (o ile takie masz ustawienia zabezpieczające). Jest to zabezpieczenie m.in. przed kradzieżą lub „złośliwymi”, którzy chcą zobaczyć co ciekawego znajdą w twoim telefonie.

Co to jest kod PUK?

Kod PUK to skrót od angielskiego zwrotu „personal unblocking key”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „osobisty klucz odblokowujący”. Każda karta SIM ma przypisany ośmiocyfrowy kod PUK, którego nie możesz sam zmienić. Kod PUK nadaje operator, dlatego nie masz wpływu na to, jaki kod PUK otrzymasz.

Do czego służy kod PUK?

Kod PUK służy do odblokowania Twojego telefonu w momencie, gdy zapomnisz swojego kodu PIN. Przy włączaniu telefonu musisz podać PIN, jednak zdarza się, że nie pamiętasz PIN-u lub źle go wpiszesz. Masz 3 szanse wpisania poprawnego kodu PIN – czwarte, błędne wpisanie kodu powoduje zablokowanie telefonu i wtedy właśnie zobaczysz powiadomienie “wpisz kod PUK”.

Kiedy to zrobisz, będziesz mógł ustawić nowy kod PIN, który łatwo zapamiętasz. Trzykrotne wpisanie kodu PIN jest zabezpieczeniem Twojego telefonu, masz pewność, że jeśli wpadnie w niepowołane ręce, osoba trzecia nie dostanie się do Twoich danych.

Kod PUK - gdzie go znaleźć i jak go odzyskać?

Operator sieci komórkowej korzysta z różnych opcji i miejsc, w których udostępnia swoim abonentom kod PUK. W lajt mobile zarówno numer PIN, jak i kod PUK znajdziesz na karcie, z której wyłamałeś kartę SIM. Dlatego tak ważne jest, żeby nie wyrzucać karty, którą dostajesz na początku.

Dodatkowo kod PUK możesz otrzymać poprzez zgłoszenie w Panelu Klienta lajt mobile. Jeżeli jest już za późno i dawno temu wyrzuciłeś kartę, to nic straconego. Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie i opowiedz, czego dotyczy problem. Konsultant poda Ci PIN i PUK, po wcześniejszej weryfikacji Twoich danych osobowych.

Dzięki metodom, które wymieniliśmy powyżej, z pewnością odzyskasz swój kod PUK i będziesz mógł znów być w kontakcie ze światem. A jeśli chcesz być na bieżąco, potrzebujesz dużo internetu mobilnego. Dlatego sprawdź ofertę w lajt mobile!

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto