Nie daj się dużym rachunkom. Uważaj na usługi SMS Premium!

Nie daj się dużym rachunkom. Uważaj na usługi SMS Premium!

Martwi Cię wysoki rachunek za telefon? Płacisz za dużo, a przecież wszystkie operacje, rozmowy telefoniczne i wiadomości miałeś mieć w pakiecie bez limitu. Internetu masz na tyle dużo, że nie wykorzystujesz go w całości, a mimo to rachunki Cię zaskakują? Za tym wszystkim może stać np. SMS Premium.

SMS Premium to niestety częsta przyczyna dużych rachunków za telefon, jednak w bardzo szybki i łatwy sposób można się jej pozbyć i znów płacić tyle, ile zadeklarował operator podczas nawiązywania z Tobą współpracy. SMS Premium – na czym polega i jak zablokować tę usługę? Odpowiadamy!

Spis treści

SMS Premium - co to za usługa?

SMS Premium to usługa, która ma za zadanie wysyłać wiadomości tekstowe o wyższej opłacie. Usługa ta umożliwia uzyskanie dostępu do wielu serwisów rozrywkowych, edukacyjnych czy informacyjnych. Zalicza się do nich przede wszystkim branie udziału w loteriach lub konkursach SMS-owych, pomaganie w akcjach charytatywnych, pobieranie gier, itd. Zdarza się też, że nieświadomie zgodzisz się na taką usługę, a później Twój rachunek za telefon przekracza najśmielsze oczekiwania.

Usługa SMS Premium to wysyłanie wiadomości na skrócone numery. Duży rachunek za telefon jest spowodowany nie tylko odpowiedziami na te wiadomości, ale nawet ich odbieraniem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje usług SMS Premium. Pierwsza polega na pobraniu opłaty w momencie wysyłania wiadomości na numer SMS Premium. Natomiast druga dotyczy opłat przy odbiorze takich wiadomości. Opłaty są bardzo różne, zaczynają się od kilku złotych, jednak mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.

SMS Premium - można je otrzymywać?

Zastanawiasz się, kto jest nadawcą SMS Premium i MMS Premium? Właścicielami numerów, od których dostajemy wiadomości tego typu są prywatne podmioty gospodarcze. Są to organizatorzy płatnych akcji, a także firmy, które się różnego rodzaju rozrywkami. Dla nich jest to jedno ze źródeł dochodów – czasem dodatkowe, innym razem główne. Trzeba wiedzieć, że stawka za odpowiedź na SMS Premium lub też jego odebranie jest ustalana przez właściciela numeru. Operator jest jedynie inicjatorem tej akcji. Równie ważne jest to, że pobieranie opłat oraz realizacja usługi jest po stronie właściciela numeru, a nie operatora, na którym nie spoczywa żadna odpowiedzialność z tym związana.

Jak ją wyłączyć?

Nie musisz akceptować usługi SMS Premium i tym samym płacić dużych rachunków za telefon. To Ty decydujesz, czy chcesz je otrzymywać, czy też nie. Blokada usługi SMS Premium zależy w znaczącym stopniu od operatora sieci, a zatem to on narzuca konkretny sposób, jak możesz z nich zrezygnować. Jak to zrobić w sieci lajt mobile?

Możemy to zrobić aż na trzy sposoby. Wybierasz ten, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Każdy z klientów sieci lajt mobile ma swój panel klienta, do którego ma dostęp przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. To właśnie za jego pośrednictwem można dokonać blokady usługi SMS Premium. Zrobisz to o dowolnej porze, z każdego miejsca na świecie.

Możesz też się skontaktować z naszą obsługą klienta. Zadzwoń na infolinię, korzystając z numeru 727 700 700. Z pewnością otrzymasz oczekiwane wsparcie. Dla tych, którzy preferują komunikację online, najlepszym sposobem na blokadę usługi SMS Premium jest wysłanie SMS-a z prośbą o wyłączenie tej usługi.

Na to koniecznie zwróć uwagę, kiedy korzystasz z usługi SMS Premium

Świadomość wszechobecności usługi SMS Premium jest coraz większa, jednak nadal pojawiają się sytuacje, kiedy jesteś zaskoczony dużym rachunkiem za telefon. Usługa SMS Premium bardzo często jest. Teksty w wiadomościach zachęcają nas do wysyłki chociaż jednego SMS-a z szansą na wygraną ciekawej nagrody.

Za chwilę pojawia się prośba o wysłanie kolejnego, aż do momentu, kiedy sam zawiązujesz sobie przysłowiową pętlę na szyi i w konsekwencji wysyłasz kilka lub kilkanaście SMS-ów. Ostrożność należy zachować przy korzystaniu z płatnych subskrypcji. Często rzeczywiste koszty mają niewiele wspólnego z wcześniej deklarowanymi, gdyż są zdecydowanie wyższe.

Kolejny problem to brak jakiejkolwiek jasnej informacji, że korzystamy z usługi SMS Premium. Dlatego nie wiesz, że ponosisz dodatkowe koszty. Oczywiście taka informacja może się pojawić, ale jest ona ukryta w bardzo obszernych regulaminach, które najczęściej są napisane trudnym i niezrozumiałym językiem.

Konfiguracja MMS, krok po kroku

Niestety wiele osób przyznaje, że nie czyta regulaminów. Użytkownicy wyłącznie akceptują zasady regulaminu. Podpisując umowę z operatorem, doskonale wiesz, co obejmuje Twoja oferta oraz jakie opłaty są z tym związane. Dlatego bardzo często jesteśmy zaskoczeni dużym rachunkiem za telefon, tym bardziej że nie przekroczyliśmy żadnych limitów. Usługi SMS Premium to poważne zagrożenie, szczególnie w środowisku dzieci, młodzieży i osób starszych. Jeżeli nie chcesz z nich korzystać lub zamierzasz zapobiec otrzymywaniu SMS-ów i MMS-ów Premium, koniecznie dokonaj blokady usług SMS Premium.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto