Co to jest WiFi Calling i w czym pomaga użytkownikom telefonów?

Co to jest WiFi Calling i w czym pomaga użytkownikom telefonów?

WiFi Calling to usługa głosowa, która umożliwia użytkownikom nawiązywanie i odbieranie połączeń przez bezprzewodowe połączenie internetowe, zamiast z sygnału komórkowego. Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z połączeń Wi-Fi, aby rozmawiać i wysyłać SMS-y i MMS-y z miejsc, w których trudno jest uzyskać silny sygnał telefonii komórkowej. Usługa jest dostępna w lajt mobile na większości urządzeń z Androidem, a wrażenia użytkownika są podobne do każdej innej rozmowy telefonicznej.

Przenieś numer do lajt mobile i nie martw się o zasięg!

Usługa WiFi Calling domyślnie łączy użytkownika z siecią Wi-Fi zamiast korzystać z mobilnej transmisji danych. Połączenia przez Wi-Fi mogą również być wykonywane za pośrednictwem komputerów i urządzeń mobilnych za pośrednictwem dedykowanej aplikacji i usługi internetowej. Ludzie używają tego typu połączeń Wi-Fi, aby uniknąć płacenia za usługę telefoniczną. Co ważne, z usługi WiFi Calling i można korzystać w kraju i za granicą w większości krajów.

Spis treści

Jak działa WiFi Calling?

Połączenia przez Wi-Fi będą działać podobnie do innych aplikacji VoIP (Voice over IP) obsługujących Wi-Fi, takich jak Skype lub WhatsApp, ale z niewielkimi różnicami. Połączenia przez Wi-Fi działają poprzez przesyłanie tych samych pakietów danych komórkowych, co VoIP przez połączenie Wi-Fi i przez Internet. Z Internetu dane są przekazywane do sieci komórkowej, a następnie z powrotem przetwarzane do strony odpowiadającej. Dlatego, aby korzystać z usługi WiFi Calling, smartfon musi obsługiwać połączenia Wi-Fi. 

Od strony użytkownika, należy pamiętać, że warto najpierw upewnić się, że zarówno operator, jak i jego smartfon obsługują połączenia Wi-Fi. Wymagania mogą się różnić w zależności od dostawcy usługi. W lajt mobile po aktywacji, usługa Wi Fi Calling używana jest już automatycznie, wtedy gdy urządzenie jest połączone z Wi-Fi. Połączenia i wiadomości będą pojawiać się w normalnych dziennikach połączeń i czatów, a na pasku powiadomień telefonu może pojawić się ikona – zwykle oznaczająca VoLTE, co oznacza głos przez LTE (o VoLTE piszemy w dalszej części artykułu) lub z ikoną odbiornika telefonu z symbolem Wi-Fi. Jeśli użytkownik chce mieć pewność, że jego rozmowa będzie korzystała z połączeń Wi-Fi, może również przełączyć telefon w tryb samolotowy. W zależności od operatora, sieci lub urządzenia połączenie może zostać przerwane, jeśli opuści ono zasięg routera i połączenia Wi-Fi.

Główne zalety posiadania usługi WiFi Calling to:

 • Nawiązywanie połączeń telefonicznych lub wysłanie wiadomości SMS/MMS, gdy zasięg komórkowy jest słaby.
 • Nawiązywanie połączeń przy użyciu swojego numeru telefonu – nie jest potrzebny żaden dodatkowy numer.
 • Łatwość w konfiguracji – wystarczy aktywować lub dezaktywować usługę specjalnym kodem.
 • Automatyczna praca w tle. Po aktywacji usługi nie musisz się niczym przejmować – Wi Fi Calling będzie działało automatycznie.
 • Usługa WiFi Calling w lajt mobile jest bezpłatna.

Jakie urządzenia obsługują WiFi Calling?

Operatorzy mają różne zasady dotyczące połączeń przez Wi-Fi i mogą obsługiwać połączenia przez Wi-Fi na wybranych urządzeniach, a na innych nie. Nawet jeśli dana osoba ma smartfon obsługujący połączenia przez Wi-Fi, włączenie go może nie być możliwe, jeśli sieć operatora nie obsługuje tego urządzenia. 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w sieci lajt mobile będziesz mieć dostęp do usługi WiFi Calling na swoim smartfonie, to sprawdź listę sprzętów, które prezentuje operator sieci Plus.

Chcesz poznać naszą ofertę?
Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Jak włączyć połączenia Wi-Fi

Włączanie i wyłączanie połączeń przez Wi-Fi będzie się różnić w zależności od urządzenia. Aby włączyć urządzenia z Androidem, potrzebujesz:

 1. Telefonu, który obsługuje WiFi Calling
 2. Kodu do uruchomienia usługi w lajt mobile: *101*11*1327#
 3. Włączonej funkcjonalności rozmów przez WiFi Calling:
  Pasek ustawień >> Połączenie przez Wi-Fi
 4. Dostępu do sieci Wi-Fi

   

Więcej informacji znajdziesz na naszej podstronie o usłudze WiFi Calling.

A czym dokładnie jest VoLTE?

Tak, jak obiecaliśmy na początku artykułu, postaramy się w skrócie przedstawić najważniejsze informacje i zalety VoLTE. Voice over Long-Term Evolution (VoLTE) to technologia, która umożliwia użytkownikom urządzeń mobilnych wykonywanie połączeń głosowych przez sieć 4G LTE, w przeciwieństwie do tradycyjnych sieci 2G i 3G. 

Zalety usługi VoLTE

Rozmowy przez Wi-Fi mają wiele zalet praktycznie dla każdego użytkownika smartfona, który może obsługiwać usługę WiFi Calling. Do najważniejszych należą:

Wysokiej jakości połączenia głosowe

Jedną z największych zalet VoLTE jest jakość połączeń głosowych. Tradycyjne sieci 2G i 3G wykorzystują technologię komutacji obwodów, która jest mniej wydajna, niż technologia 

stosowana w sieciach 4G LTE. Oznacza to, że połączenia głosowe wykonywane przez sieć 4G LTE są wyraźniejsze i bardziej niezawodne, niż te wykonywane przez sieć 2G lub 3G.

Zamów przez telefon

Szybsze nawiązywanie połączeń

Kolejną zaletą VoLTE jest krótszy czas nawiązywania połączeń. Tradycyjne sieci 2G i 3G wymagają oddzielnych kanałów sygnalizacyjnych i głosowych, co może zająć kilka sekund, aby nawiązać połączenie. Dzięki VoLTE kanały sygnalizacyjne i głosowe są połączone w jeden kanał, co pozwala na znacznie szybsze zestawianie połączeń. Oznacza to, że użytkownicy mogą szybciej nawiązywać i odbierać połączenia, co może być szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych.

Wielozadaniowość

VoLTE umożliwia także użytkownikom wykonywanie wielu zadań jednocześnie podczas rozmowy. Tradycyjne sieci 2G i 3G powodują zawieszanie podczas rozmowy. Dzięki VoLTE połączenie danych nie jest zawieszane, co oznacza, że użytkownicy mogą nadal korzystać z usług transmisji danych, takich jak przeglądanie Internetu lub wysyłanie wiadomości tekstowych podczas rozmowy.

727 701 727

Zamów przez telefon

Lepszy zasięg

VoLTE oferuje również lepszy zasięg, niż tradycyjne sieci 2G i 3G. Sieć 4G LTE jest bardziej rozbudowana i ma większą przepustowość. Oznacza to, że użytkownicy mają większe szanse na niezawodne połączenie głosowe w obszarach, w których tradycyjne sieci 2G i 3G mogą mieć słaby zasięg.

Ulepszone funkcje

VoLTE oferuje również kilka ulepszonych funkcji, które nie są dostępne w tradycyjnych sieciach 2G i 3G. Na przykład VoLTE obsługuje połączenia głosowe w wysokiej rozdzielczości (HD), które zapewniają bardziej naturalną i realistyczną jakość głosu. Dodatkowo VoLTE obsługuje rozmowy wideo, dzięki którym użytkownicy mogą się widzieć i słyszeć w czasie rzeczywistym. Te ulepszone funkcje mogą być przydatne zarówno w sytuacjach osobistych, jak i biznesowych.

Podsumowanie

Każdy klient lajt mobile otrzymuje bezpłatny dostęp do usługi WiFi Calling i VoLTE, o ile spełnia wymagane warunki sprzętowe, które narzucane są na nas, jako wirtualnego operatora przez sieć Plus. W lajt mobile poza ofertą na najtańszy abonament na rynku otrzymujesz jeden z najlepszych zasięgów na terytorium Polski. To, o czym warto wspomnieć, to fakt, że sieć Plus została okrzyknięta najlepszym operatorem 5G w kraju, a dzięki temu, że jako lajt mobile korzystamy z ich nadajników, możemy zaoferować wszystkim naszym klientom najlepszą jakość w nieporównywalnie niskiej cenie, względem innych ofert na rynku sieci komórkowych. 

Nie czekaj, poznaj naszą ofertę i przenieś numer do lajt mobile! Jeżeli nie będziesz zadowolony z naszych usług, to możesz zrezygnować z umowy kiedy tylko chcesz – bez żadnych konsekwencji zachowując miesięczny okres wypowiedzenia.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto