Co to jest WiFi Calling i w czym pomaga użytkownikom telefonów?

Co to jest WiFi Calling i w czym pomaga użytkownikom telefonów?

WiFi Calling to usługa głosowa, która umożliwia użytkownikom nawiązywanie i odbieranie połączeń przez bezprzewodowe połączenie internetowe, zamiast z sygnału komórkowego. Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z połączeń Wi-Fi, aby rozmawiać i wysyłać SMS-y i MMS-y z miejsc, w których trudno jest uzyskać silny sygnał telefonii komórkowej. Usługa jest dostępna w lajt mobile na większości urządzeń z Androidem, a wrażenia użytkownika są podobne do każdej innej rozmowy telefonicznej.

Przenieś numer do lajt mobile i nie martw się o zasięg!

Usługa WiFi Calling domyślnie łączy użytkownika z siecią Wi-Fi zamiast korzystać z mobilnej transmisji danych. Połączenia przez Wi-Fi mogą również być wykonywane za pośrednictwem komputerów i urządzeń mobilnych za pośrednictwem dedykowanej aplikacji i usługi internetowej. Ludzie używają tego typu połączeń Wi-Fi, aby uniknąć płacenia za usługę telefoniczną. Co ważne, z usługi WiFi Calling i można korzystać w kraju i za granicą w większości krajów.

Spis treści

Jak działa WiFi Calling?

Połączenia przez Wi-Fi będą działać podobnie do innych aplikacji VoIP (Voice over IP) obsługujących Wi-Fi, takich jak Skype lub WhatsApp, ale z niewielkimi różnicami. Połączenia przez Wi-Fi działają poprzez przesyłanie tych samych pakietów danych komórkowych, co VoIP przez połączenie Wi-Fi i przez Internet. Z Internetu dane są przekazywane do sieci komórkowej, a następnie z powrotem przetwarzane do strony odpowiadającej. Dlatego, aby korzystać z usługi WiFi Calling, smartfon musi obsługiwać połączenia Wi-Fi. 

Od strony użytkownika, należy pamiętać, że warto najpierw upewnić się, że zarówno operator, jak i jego smartfon obsługują połączenia Wi-Fi. Wymagania mogą się różnić w zależności od dostawcy usługi. W lajt mobile po aktywacji, usługa Wi Fi Calling używana jest już automatycznie, wtedy gdy urządzenie jest połączone z Wi-Fi. Połączenia i wiadomości będą pojawiać się w normalnych dziennikach połączeń i czatów, a na pasku powiadomień telefonu może pojawić się ikona – zwykle oznaczająca VoLTE, co oznacza głos przez LTE (o VoLTE piszemy w dalszej części artykułu) lub z ikoną odbiornika telefonu z symbolem Wi-Fi. Jeśli użytkownik chce mieć pewność, że jego rozmowa będzie korzystała z połączeń Wi-Fi, może również przełączyć telefon w tryb samolotowy. W zależności od operatora, sieci lub urządzenia połączenie może zostać przerwane, jeśli opuści ono zasięg routera i połączenia Wi-Fi.

Główne zalety posiadania usługi WiFi Calling to:

 • Nawiązywanie połączeń telefonicznych lub wysłanie wiadomości SMS/MMS, gdy zasięg komórkowy jest słaby.
 • Nawiązywanie połączeń przy użyciu swojego numeru telefonu – nie jest potrzebny żaden dodatkowy numer.
 • Łatwość w konfiguracji – wystarczy aktywować lub dezaktywować usługę specjalnym kodem.
 • Automatyczna praca w tle. Po aktywacji usługi nie musisz się niczym przejmować – Wi Fi Calling będzie działało automatycznie.
 • Usługa WiFi Calling w lajt mobile jest bezpłatna.

Jakie urządzenia obsługują WiFi Calling?

Operatorzy mają różne zasady dotyczące połączeń przez Wi-Fi i mogą obsługiwać połączenia przez Wi-Fi na wybranych urządzeniach, a na innych nie. Nawet jeśli dana osoba ma smartfon obsługujący połączenia przez Wi-Fi, włączenie go może nie być możliwe, jeśli sieć operatora nie obsługuje tego urządzenia. 

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w sieci lajt mobile będziesz mieć dostęp do usługi WiFi Calling na swoim smartfonie, to sprawdź listę sprzętów, które prezentuje operator sieci Plus.

Chcesz poznać naszą ofertę?
Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Jak włączyć połączenia Wi-Fi

Włączanie i wyłączanie połączeń przez Wi-Fi będzie się różnić w zależności od urządzenia. Aby włączyć urządzenia z Androidem, potrzebujesz:

 1. Telefonu, który obsługuje WiFi Calling
 2. Kodu do uruchomienia usługi w lajt mobile: *101*11*1327#
 3. Włączonej funkcjonalności rozmów przez WiFi Calling:
  Pasek ustawień >> Połączenie przez Wi-Fi
 4. Dostępu do sieci Wi-Fi

   

Więcej informacji znajdziesz na naszej podstronie o usłudze WiFi Calling.

A czym dokładnie jest VoLTE?

Tak, jak obiecaliśmy na początku artykułu, postaramy się w skrócie przedstawić najważniejsze informacje i zalety VoLTE. Voice over Long-Term Evolution (VoLTE) to technologia, która umożliwia użytkownikom urządzeń mobilnych wykonywanie połączeń głosowych przez sieć 4G LTE, w przeciwieństwie do tradycyjnych sieci 2G i 3G. 

Zalety usługi VoLTE

Rozmowy przez Wi-Fi mają wiele zalet praktycznie dla każdego użytkownika smartfona, który może obsługiwać usługę WiFi Calling. Do najważniejszych należą:

Wysokiej jakości połączenia głosowe

Jedną z największych zalet VoLTE jest jakość połączeń głosowych. Tradycyjne sieci 2G i 3G wykorzystują technologię komutacji obwodów, która jest mniej wydajna, niż technologia 

stosowana w sieciach 4G LTE. Oznacza to, że połączenia głosowe wykonywane przez sieć 4G LTE są wyraźniejsze i bardziej niezawodne, niż te wykonywane przez sieć 2G lub 3G.

Zamów przez telefon

Szybsze nawiązywanie połączeń

Kolejną zaletą VoLTE jest krótszy czas nawiązywania połączeń. Tradycyjne sieci 2G i 3G wymagają oddzielnych kanałów sygnalizacyjnych i głosowych, co może zająć kilka sekund, aby nawiązać połączenie. Dzięki VoLTE kanały sygnalizacyjne i głosowe są połączone w jeden kanał, co pozwala na znacznie szybsze zestawianie połączeń. Oznacza to, że użytkownicy mogą szybciej nawiązywać i odbierać połączenia, co może być szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych.

Wielozadaniowość

VoLTE umożliwia także użytkownikom wykonywanie wielu zadań jednocześnie podczas rozmowy. Tradycyjne sieci 2G i 3G powodują zawieszanie podczas rozmowy. Dzięki VoLTE połączenie danych nie jest zawieszane, co oznacza, że użytkownicy mogą nadal korzystać z usług transmisji danych, takich jak przeglądanie Internetu lub wysyłanie wiadomości tekstowych podczas rozmowy.

727 701 727

Zamów przez telefon

Lepszy zasięg

VoLTE oferuje również lepszy zasięg, niż tradycyjne sieci 2G i 3G. Sieć 4G LTE jest bardziej rozbudowana i ma większą przepustowość. Oznacza to, że użytkownicy mają większe szanse na niezawodne połączenie głosowe w obszarach, w których tradycyjne sieci 2G i 3G mogą mieć słaby zasięg.

Ulepszone funkcje

VoLTE oferuje również kilka ulepszonych funkcji, które nie są dostępne w tradycyjnych sieciach 2G i 3G. Na przykład VoLTE obsługuje połączenia głosowe w wysokiej rozdzielczości (HD), które zapewniają bardziej naturalną i realistyczną jakość głosu. Dodatkowo VoLTE obsługuje rozmowy wideo, dzięki którym użytkownicy mogą się widzieć i słyszeć w czasie rzeczywistym. Te ulepszone funkcje mogą być przydatne zarówno w sytuacjach osobistych, jak i biznesowych.

Podsumowanie

Każdy klient lajt mobile otrzymuje bezpłatny dostęp do usługi WiFi Calling i VoLTE, o ile spełnia wymagane warunki sprzętowe, które narzucane są na nas, jako wirtualnego operatora przez sieć Plus. W lajt mobile poza ofertą na najtańszy abonament na rynku otrzymujesz jeden z najlepszych zasięgów na terytorium Polski. To, o czym warto wspomnieć, to fakt, że sieć Plus została okrzyknięta najlepszym operatorem 5G w kraju, a dzięki temu, że jako lajt mobile korzystamy z ich nadajników, możemy zaoferować wszystkim naszym klientom najlepszą jakość w nieporównywalnie niskiej cenie, względem innych ofert na rynku sieci komórkowych. 

Nie czekaj, poznaj naszą ofertę i przenieś numer do lajt mobile! Jeżeli nie będziesz zadowolony z naszych usług, to możesz zrezygnować z umowy kiedy tylko chcesz – bez żadnych konsekwencji zachowując miesięczny okres wypowiedzenia.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zostaw numer, oddzwonimy!

Pomożemy ci wybrać ofertę na najtańszy abonament w lajt mobile!

Cenimy twoją prywatność!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka cookies

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto