Poradnik: Bezpieczny Internet – jak korzystać z Internetu w sposób świadomy i bezpieczny

W tym artykule zamierzamy przyjrzeć się bliżej problemom i zagrożeniom, które wynikają z korzystania z Internetu. Omówimy kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, cyberprzemocą, uzależnieniem od internetu oraz wpływem technologii na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Bezpieczny Internet, czyli jak świadomie korzystać z Internetu

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa ogromną rolę w życiu każdego z nas, a Internet jest jednym z najważniejszych narzędzi, dzięki któremu możemy z nich korzystać. Kiedy mamy dostęp do Internetu, możemy łatwo i szybko nawiązywać kontakt z innymi, korzystać z różnych usług i aplikacji, a także zdobywać wiedzę i rozwijać się. Jednakże, jak każda inna rzecz, Internet również niesie ze sobą pewne problemy i niebezpieczeństwa.

W tym artykule zamierzamy przyjrzeć się bliżej problemom i zagrożeniom, które wynikają z korzystania z Internetu. Omówimy kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, cyberprzemocą, uzależnieniem od internetu oraz wpływem technologii na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Przedstawimy także sposoby, w jaki możemy zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami i jak korzystać z Internetu w sposób świadomy i bezpieczny.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie pomocny w zrozumieniu problemów i niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z Internetu oraz w znalezieniu sposobów na ochronę swojej prywatności i bezpieczeństwa w sieci.

Spis treści

Bezpieczny Internet - jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu?

Bezpieczny Internet – to termin, który odnosi się do praktyk i zasad, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób korzysta z sieci, kluczowe jest zapewnienie prywatności i ochrony danych osobowych, jak również przeciwdziałanie uzależnieniom od Internetu czy innym zagrożeniom wynikającym z korzystania z sieci.

Do najważniejszych zasad, które należy przestrzegać, żeby mieć bezpieczny Internet należą:

Korzystanie z silnych haseł i częstotliwość zmiany haseł

Hasła powinny być unikalne i składać się z różnych znaków, takich jak cyfry, litery i znaki specjalne. Najlepiej, jeżeli nie będą dotyczyły spraw osobistych, jak np. imię i data urodzenia. W przypadku korzystania z różnych kont internetowych, nie należy używać tego samego hasła dla każdego z nich.

Nie udostępnianie swoich danych osobowych

Nigdy nie powinniśmy udostępniać swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu czy adres e-mail, osobom, których nie znamy lub firmom, którym nie ufamy. Uważajmy też na fałszywe strony internetowe, które będą próbować pozyskać dane użytkownika na wiele różnych sposobów.

Oprogramowanie antywirusowe

Warto upewnić się, że na swoim urządzeniu posiadamy zainstalowane oprogramowanie antywirusowe i jest aktualizowane regularnie, aby chronić się przed wirusami i innymi zagrożeniami w sieci. Coraz częściej takie programy są zainstalowane fabrycznie, więc przy zakupie nowego sprzętu warto zwrócić na to uwagę. 

Bezpieczny Internet to bez dwóch zdań odpowiedni program antywirusowy. Poniżej artykułu przedstawiamy kilka najlepszych programów, które warto zainstalować na swoich urządzeniach.

Podejrzane wiadomości

Nigdy nie powinniśmy otwierać podejrzanych wiadomości e-mailowych i nie powinniśmy klikać w linki, które wydają się nam podejrzane lub są po prostu nieznane. Mogą one zawierać wirusy lub być próbą phishingu, czyli pozyskania danych osobowych, co jak wiadomo jest pierwszym krokiem do przejęcia danych do konta bankowego lub innych platform finansowych.

Używajmy wyłącznie bezpiecznych sieci Wi-Fi

Nigdy nie powinniśmy korzystać z sieci Wi-Fi w miejscach publicznych. Nawet jeżeli dostawca w swojej komunikacji używa terminów “Bezpieczny Internet”, upewnijmy się, że dana sieć jest zabezpieczona hasłem. Unikajmy korzystania z sieci publicznych, które nie są zabezpieczone, ponieważ osoby trzecie mogą przechwytywać dane. 

Jeżeli potrzebujemy dostępu do Internetu poza swoją bezpieczną strefą Wi-Fi, to powinniśmy rozważyć zakup internetu mobilnego lub abonamentu z dużą ilością GB od lajt mobile. W ofercie naszej sieci za 39,99 zł/mies. dostępne jest 100 GB w technologii 5G z dodatkowym pakietem nocnym 200 GB. Abonament z tym samym pakietem GB w lajt mobile to koszt 49,99 zł/mies., ale są też inne, atrakcyjne oferty i plany internetowe. Zapraszamy do zapoznania się na naszą ofertą internetową i ofertą abonamentową.  

Chcesz poznać naszą ofertę? Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

>> Sprawdź jak oferta na bezpieczny internet mobilny od lajt mobile wygląda na tle pozostałych cen na rynku. Przeczytaj artykuł: Najtańszy internet mobilny – ranking 2023.

Bądźmy na bieżąco z zagrożeniami internetowymi

Edukacja w tym zakresie jest niezwykle istotna. Musimy mieć wiedzę na temat różnych rodzajów zagrożeń w sieci, takich jak phishing, malware czy cyberprzemoc, aby móc je rozpoznawać i ich unikać. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują różne techniki pozyskania naszych danych osobowych. Między innymi, wysyłają podchwytliwe SMS-y z zainfekowanymi linkami.

Bezpieczny Internet to nic innego jak świadome korzystanie z internetu i ostrożność. Jeśli przestrzegamy powyższych zasad, to znacznie zwiększamy swoje bezpieczeństwo w sieci i minimalizujemy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępstw lub utraty prywatności

Bezpieczny Internet a bezpieczeństwo w mediach społecznościowych

Konta w mediach społecznościowych są jednymi z najczęstszych celów ataków cyberprzestępców. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje konto i chronić swoje dane w sieci, co jest zgodne z ideą “Bezpieczny Internet”. Co musimy wiedzieć i czego unikać, żeby zabezpieczyć swoje konta w mediach społecznościowych?

  1. Używajmy silnego hasła i zmieniajmy je regularnie, najlepiej co trzy miesiące. 
  2. Zabezpieczajmy swoje konto w mediach społecznościowych przez aktywowanie opcji dwustopniowej weryfikacji. Opcja ta wymaga podania dodatkowego kodu, który zostanie przesłany w wiadomości SMS, podczas logowania do konta z nieznanych urządzeń lub lokalizacji.
  3. Kontrolujmy widoczność swojego profilu, publikowanych postów i zdjęć. W tym celu należy dostosować ustawienia prywatności tak, aby publikowane treści były widoczne tylko dla osób, którym chcemy je udostępnić.
  4. Nie klikajmy w podejrzane linki ani nie pobierajmy nieznanych plików, które otrzymujemy w wiadomościach prywatnych. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy mogą używać fałszywych linków do pozyskiwania danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze.
  5. Pobierajmy i instalujmy tylko zaufane aplikacje z oficjalnych źródeł, takich jak Google Play czy App Store. Nie pobierajmy aplikacji z podejrzanych źródeł lub aplikacji, które proszą o wiele niepotrzebnych uprawnień.
  6. Bądźmy ostrożni wobec osób, które kontaktują się z nami w celu pozyskania danych lub informacji finansowych. Unikajmy udostępniania prywatnych informacji i nie przekazujmy żadnych pieniędzy zarówno nieznajomym, jak i znanym nam osobom za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo konta w mediach społecznościowych zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego warto przestrzegać powyższych zasad oraz regularnie kontrolować swoje konto w celu wykrycia nieprawidłowości. Ochrona swojego konta w mediach społecznościowych jest jednym z elementów dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci, co jest niezwykle ważne w dobie powszechnego korzystania z Internetu.

Bezpieczny Internet a bezpieczeństwo dzieci w sieci

Bezpieczny Internet, a bardziej bezpieczeństwo w Internecie jest bardzo ważne, szczególnie dla dzieci. Należy pamiętać, że dzieci nie mają jeszcze takiej wiedzy i doświadczenia w korzystaniu z sieci, jak dorośli, dlatego potrzebują szczególnej ochrony. Dlatego warto wprowadzać zasady korzystania z Internetu już od najmłodszych lat oraz rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach w sieci. To pozwoli na budowanie bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w internecie.

Polecamy omówić z dzieckiem zasady dotyczące korzystania z Internetu, np. godziny, w których dziecko może korzystać z Internetu, jakie strony internetowe są dozwolone, jakie informacje mogą być udostępnione w sieci. Warto też zainstalować na komputerze dziecka odpowiednie oprogramowanie antywirusowe oraz zabezpieczające przed niepożądanymi treściami, np. bloker reklam. Można też ograniczyć dostęp dziecka do nieodpowiednich treści poprzez filtrowanie treści i blokowanie stron, na których można znaleźć treści nieodpowiednie dla dzieci. Istnieje wiele systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych, które umożliwiają stosowanie kontroli rodzicielskiej, co pozwala na jeszcze lepszą ochronę dziecka przed niebezpieczeństwami w sieci. Do najczęściej polecanych aplikacji należą: Beniamin, Panda Security, mSpy, Eyezy.

Poza wdrożeniem kontroli rodzicielskiej warto monitorować aktywność dziecka w sieci. Kontrolujmy, jakie strony odwiedza dziecko i jakie informacje tam publikuje. Zwracajmy uwagę na wszelkie nieprawidłowości, np. kontakty z nieznajomymi, nieodpowiednie treści, itd. Ważna jest też rozmowa. Wystarczy zachęcać dziecko do rozmowy o tym, co robi w sieci, jakie strony przegląda i z kim rozmawia. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco kontrolować aktywność dziecka w sieci i zapewnić mu bezpieczne korzystanie z internetu.

Bezpieczny Internet - programy antywirusowe i inne narzędzia

Istnieje wiele narzędzi i programów antywirusowych, które pomogą w zabezpieczeniu przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu. Żeby mieć bezpieczny Internet, musimy zaopatrzyć się w porządną ochronę. Oto kilka narzędzi i antywirusów:

Antywirus

Bezpieczny Internet bez odpowiedniego antywirusa nie istnieje. To podstawowe narzędzie ochrony przed wirusami, trojanami i innymi złośliwymi oprogramowaniami. Popularnymi programami antywirusowymi są m.in. Avast, Norton, Kaspersky czy Bitdefender.

Zapora ogniowa

Brzmi groźnie, ale to program, który chroni komputer przed atakami z zewnątrz, blokując niebezpieczne połączenia sieciowe. W systemach Windows jest już wbudowany taki program – Windows Defender Firewall. Istnieją też inne narzędzia, np. Comodo Firewall.

Programy antyspyware

Te programy służą do wykrywania i usuwania szkodliwego oprogramowania szpiegującego, np. spyware, adware czy keyloggery. Przykłady takich programów to Malwarebytes czy AdwCleaner.

Przeglądarki internetowe

Wiele przeglądarek, takich jak Chrome, Firefox czy Edge, ma wbudowane mechanizmy blokujące niebezpieczne strony i niechciane treści. Warto korzystać z takich narzędzi i dbać o ich aktualizację.

Rozszerzenia do przeglądarki

Istnieją rozszerzenia, które pomagają w blokowaniu reklam, niechcianych okienek i szkodliwych skryptów, np. uBlock Origin czy NoScript.

Kontrola rodzicielska

Wiele programów antywirusowych i przeglądarek oferuje narzędzia do kontroli rodzicielskiej, umożliwiające kontrolowanie aktywności dziecka w sieci i blokowanie nieodpowiednich treści. Dedykowane aplikacje z wieloma funkcjami wskazaliśmy w części “Bezpieczny Internet a bezpieczeństwo dzieci w sieci”

Wirtualne sieci prywatne (VPN)

To rozwiązanie już dla bardziej zaawansowanych. VPN pozwalają na szyfrowanie połączenia z Internetem i ukrycie adresu IP, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Przykłady programów VPN to NordVPN czy ExpressVPN.

 

Warto pamiętać, że żadne narzędzie czy program antywirusowy nie zapewni całkowitego bezpieczeństwa w Internecie. Dlatego ważne jest też zachowanie ostrożności i rozsądku podczas korzystania z sieci, np. unikanie podejrzanych stron internetowych, nieotwieranie podejrzanych załączników czy nieudostępnianie poufnych informacji.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto