A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

CIEKAWOSTKI

Czarny piątek 2019

2019/11/28
czarnypiątek

Czarny piątek 2019

To dzień, kiedy w sklepach tłumy przeciskają się przez wąskie uliczki między regałami. Wtedy ceny zaskakują nawet największych niedowiarków, którzy nie wierzą, że można kupić coś za przysłowiowe grosze. Oczywiście trzeba się spieszyć, ponieważ wszystko znika z półek w zaskakująco szybkim tempie.

Tego dnia świętują nie tylko zakupoholicy, ale wszyscy, którzy chcą zapolować na atrakcyjne promocje. Już niedługo czarny piątek, czyli Black Friday. Obchodzimy go 29 listopada, ale zapewne już niejeden z Was ma przygotowaną długą listę zakupów.

Początek świątecznej gorączki zakupowej
Skąd w ogóle tradycja czarnego piątku? Czy zawsze był obchodzony w Polsce i to tutaj są jego korzenie? Black Friday, który początkowo funkcjonował jedynie w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie, a teraz też Europejczycy, obchodzą go w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Dla nas Polaków jest to początek sezonu świątecznych zakupów. Od tego momentu zaczynamy gorączkowe poszukiwania upominków dla naszych bliskich. Mamy więc okazję kupić coś taniej już nieco wcześniej.

Jeżeli chodzi o sprzedawców w Stanach Zjednoczonych, to dla wielu jest to najbardziej dochodowy dzień w roku. Pomimo, że ceny są wtedy wyraźnie niższe, to jednak ogólny dochód zdecydowanie większy niż w innych dniach. Według badań średnio każdy z Amerykanów robi wtedy zakupy na ok. 400 dolarów.

Ale skąd pomysł na taki dzień? Być może ma to związek z chęcią wydłużenia przerwy świątecznej po Święcie Dziękczynienia. Najbardziej prawdopodobna teoria dotyczy jednak wzrostu ceny złota w 1869 rok. W Stanach Zjednoczonych miał on wtedy rekordową wartość. Rząd postanowił zainterweniować, obniżając cenę o 30 dolarów. Ostatecznie wynosiła ona 130 dolarów za uncję.

Zapewne takich teorii jest jeszcze więcej, lecz tylko niewielu jest zainteresowanych przeszłością. Narastający konsumpcjonizm spowodował, że nie koncentrujemy się na tradycji, a na możliwości zrobienia zakupów za niższą cenę. Black Friday to dzień promocji, kiedy to dzieją się rzeczy niezwykłe, w ludziach budzi się zwierzęcy instynkt i każdy chce upolować łakomy kąsek.

Zakupowe szaleństwo. Grzech nie skorzystać!
Czarny piątek przynosi korzyści dla obu stron transakcji. Sprzedawcy zarabiają i sprzedają więcej, pomimo promocyjnych cen, z kolei klienci mogą kupić rzeczy taniej. Bardzo często jednak podczas zakupów kierujemy się emocjami. Wydaje nam się, że oszczędzamy, a w rzeczywistości nasz portfel staje się niebezpiecznie coraz cieńszy.

Okazuje się, że wydaliśmy więcej, niż nam się wydawało. Dzieje się tak z tego powodu, że nie zawsze mamy czas, aby na spokojnie przemyśleć kolejny zakup. W sklepach są ogromne kolejki, panuje chaos i bałagan. Nie ma czasu sprawdzić sprzętu, zapoznać się z jego danymi technicznymi czy też przymierzyć bluzki, która potem niestety jest za duża lub za mała.

Kierujemy się instynktem konsumpcjonizmu. Trudno się jednak dziwić, że tak się właśnie dzieje, kiedy w niektórych sklepach możemy kupić rzeczy nawet do 80% taniej. Sprzedawcy zachęcają klientów też innymi okazjami, np.: oferują gratisy za większe zakupy. W zakupową pułapkę łatwo jest wpaść. Można tego jednak uniknąć, odpowiednio wcześniej zapoznając się z listą sklepów, które biorą udział w promocjach, przeglądając ich ofertę i już wtedy wybierając rzeczy, które nas interesują.

Zakupy w Black Friday nie tylko w sklepach stacjonarnych
Nie każdy lubi tę zakupową gorączkę, ale chciałby skorzystać z promocji i kupić potrzebne rzeczy zdecydowanie taniej. W akcji promocyjnej uczestniczą też sklepy online. Możesz w bardzo łatwy sposób uniknąć biegania po galeriach i przepychania się między półkami.

Masz też więcej czasu, aby się zastanowić nad zakupem. Wrzucasz do wirtualnego koszyka wszystko, co Cię interesuje, ale do „kasy” zmierzasz dopiero po dokładnej selekcji. Siedzisz wygodnie w swoim fotelu lub w kawiarni, popijając espresso i robisz zakupy. W ten sposób postępuje coraz więcej osób.

Sklepy online są dzisiaj już tak popularne jak sklepy stacjonarne. Nie rezygnują z czarnego piątku ze względu na szansę na duży zysk oraz pozbycie się nagromadzonych przez długie miesiące zapasów. To od Ciebie zależy, jak spędzisz ten dzień i czy poddasz się zakupowemu szaleństwu, czy zrobisz przemyślane i rozsądne zakupy. Nie rezygnuj jednak zupełnie z tej akcji. Warto wziąć w niej udział, szczególnie, że zbliżają się święta, a wraz z nimi konieczność nagromadzenia prezentów dla całej rodziny.

Black Friday to tradycja amerykańska, ale my przecież coraz mocniej inspirujemy się środowiskiem zza oceanu. Nasz polski czarny piątek jest równie obfity w zakupy, jak ten amerykański. A to już niedługo… Jesteście gotowi?

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.