A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

UŻYTKOWE

Jak pomóc dziecku przygotować się do powrotu do szkoły?

2021/08/31
dzieci w maseczkach szykują się do wyjścia do szkoły

Pandemia trwa już drugi rok, choć wszyscy spodziewaliśmy się szybszego zakończenia. Obecnie sytuacja „w miarę” się ustabilizowała, dlatego dzieci znów wrócą do szkół. Przez cały okres pandemii, dzieci przyzwyczaiły się do nauki zdalnej, jednak brakowało im kontaktu face to face z kolegami i nauczycielami. Uczniowie sami przyznają, że na lekcjach online nie mogli się skupić tak, jak na lekcjach stacjonarnych. O czym pamiętać podczas powrotu do szkoły?

Rozmawiaj i uświadamiaj

Prawdopodobnie czwarta fala pandemii zawita do nas szybciej niż myślimy. Eksperci nie wiedzą, jeszcze, w jakim stopniu znów w nas uderzy, dlatego musimy przygotować się na różne możliwości. Boimy się nieznanego, dlatego rolą rodziców jest rozmowa z dziećmi i uświadamianie ich, jak zachowywać się w szkole, ponieważ mamy już prawie dwuletnie doświadczenie pandemiczne i wiemy, co robić, aby się nie zarazić.

Poznaj ofertę lajt mobile

 

  • Najlepszą tarczą ochronną przed zakażeniem się koronawirusem jest szczepienie przeciw COVID-19. Szczepionka daje ogromne szanse na uniknięcie zarażenia lub na łagodny przebieg choroby. Szczepienia dotyczą uczniów, jak i nauczycieli, ponieważ wszyscy siedzą w sali lekcyjnej i mają kontakt z innymi osobami. Na tę chwilę, szczepienie jest najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią. 
  • Mycie i dezynfekcja rąk – przypominaj o tym swojemu dziecku przed każdym wejściem do szkoły i do domu. Dzieci korzystają z komunikacji miejskiej, dotykają barierek w szkole, więc łatwo mogą przenieść wirusa do domu.
  • Maseczki. W klasach uczniowie nie muszą mieć maseczek, jednak bezwzględnie przypominaj dziecku o noszeniu maseczki w komunikacji i sklepie (oczywiście dotyczy to starszych dzieci, które obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach).
  • „Daj gryza”, „daj się napić” – w czasach przed pandemią dzieci notorycznie dzieliły się jedzeniem i piciem, choć już wtedy rodzice i nauczyciele upominali ich, że jest to niehigieniczne. W pandemii jest to dużo bardziej niebezpieczne, dlatego uczulajcie dzieci na każdym kroku.
  • Zachowywanie bezpiecznej odległości – o ile to możliwe. Dobrze wiemy, że korytarze w szkołach są ciasne, a dzieciaki często przeciskają się między sobą. Dlatego zaproponuj swojej pociesze, aby na przerwie nosiła maseczkę

Bądź gotowy na powrót do nauki zdalnej lub hybrydowej 

To, jaki model nauki pojawi się w szkołach, obecnie jest wielką niewiadomą. Rozmawiaj z dzieckiem na ten temat i przygotuj go na taką ewentualność. Jeśli dziecko będzie tego świadome, przeżyje mniejsze rozczarowanie lub uniknie go całkowicie.

Jeżeli uczniowie będą jednak uczęszczać do szkoły cały czas stacjonarnie, to pamiętaj, że każdy drobny objaw, taki jak kaszel, gorączka, katar, złe samopoczucie, problemy żołądkowe itd. mogą być objawami koronawirusa. Zostań w domu z dzieckiem, zrób test na covid i upewnij się, że to nie koronawirus. Oczywiście uprzedź również wychowawcę, aby mógł zaobserwować również inne dzieci.

Praca zdalna i nauka zdalna? Chyba przyzwyczailiśmy się do niej przez ostatni czas. Widać to w deklaracjach pracowników, którzy nie chcą wracać do pracy stacjonarnej. W takim trybie pracy i nauki na pewno będziesz potrzebować dużo internetu. Wejdź na stronę lajt mobile i sprawdź jedną z najtańszych ofert internetu mobilnego na rynku

 

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.