A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

UŻYTKOWE

Najlepszy telefon dla ucznia – jak wybrać?

2019/08/30
pierwszy telefon dla dziecka

Najlepszy telefon dla ucznia – jak wybrać?

Początek roku szkolnego to dobry moment, aby zastanowić się nad zakupem pierwszego telefonu dla ucznia lub nad jego wymianą. W ciągu roku może się okazać, że jego posiadanie nie jest tylko kwestią mody, ale też potrzeby, a niekiedy nawet konieczności.

Telefon komórkowy przestał być luksusem, a posiadają go już najmłodsi uczniowie. Nie jest możliwe całkowite odizolowanie się od najnowszych technologii. Warto więc spojrzeć na nie z innej perspektywy, traktując telefon komórkowy jako urządzenie, które naprawdę może pomóc Twojemu dziecku. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Telefon komórkowy należy dopasować do wieku dziecka, co oznacza, iż uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej nie musi mieć najdroższego i najnowszego modelu z rozbudowanymi funkcjami. Nie można jednak zapominać, że czasy, kiedy korzystaliśmy z telefonów z klawiaturą i czarno-białego wyświetlacza, mamy już za sobą. Najlepszy będzie optymalny wybór. Podpowiadamy, w jaki sposób go dokonać, aby zadowolony z zakupu był zarówno rodzic, jak też dziecko.

Duży i wytrzymały wyświetlacz…oczywiście dotykowy
Im mniejszy, tym lepszy, bardziej funkcjonalny i praktyczny. Nie dziś! Przekonanie, że mały telefon jest najlepszym wyborem, już jest nieaktualne. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się smartfony z dużym ekranem dotykowym.

To dzięki niemu obsługa urządzenia jest nie tylko łatwa i wygodna, ale również zapewniająca większe możliwości korzystania z wszelkiego rodzaju aplikacji, gier czy Internetu. Znacznie lepiej prezentują się też na większym wyświetlaczu zdjęcia. Wśród polecanych modeli najwięcej jest telefonów z wyświetlaczem o przekątnej od 4,5” do 5,5” i takie będą najlepsze dla ucznia. Są wystarczająco duże, aby wygodnie z nich korzystać, a jednocześnie zmieszczą się bez problemu do jednej z mniejszych kieszonek plecaka.

Nie tylko wielkość wyświetlacza, ale też poziom jego ochrony ma kluczowe znaczenie przy wyborze telefonu dla ucznia. Jeżeli będzie on niewłaściwie zabezpieczony, istnieje duże ryzyko, że przy pierwszej zabawie czy mocniejszym uderzeniu plecakiem o podłogę albo ławkę szkolną ulegnie uszkodzeniu. Niektóre, lepsze modele, posiadają Gorilla Glass, czyli chemiczne hartowane szkło, które wykazuje ponadprzeciętną odporność na zarysowania i uderzenia. Za takie telefony zapłacisz jednak więcej. Jeżeli decydujesz się na tańsze, koniecznie kup dodatkowo folię ochronną na wyświetlacz lub etui.

Obudowa do zadań specjalnych
Twoje dziecko zapewne telefon będzie miało zawsze przy sobie niezależnie od tego, czy siedzi w szkolnej ławce czy gra w piłkę na boisku lub biega po korytarzu w szkole. Smartfon jest urządzeniem mobilnym i taką funkcję musi spełniać. Jednak chwila nieuwagi, upadek, uderzenie czy otarcie może spowodować, że telefon się zniszczy. Zwykła rysa nie jest szkodliwa dla urządzenia i nie wpływa na jego pracę, lecz już przy większym upadku telefon może przestać działać.

Przy wyborze telefonu dla ucznia zwróć więc uwagę, jak i z czego wykonana jest jego obudowa. Nie bez znaczenia jest też jego wodoszczelność. Niektóre modele nie wytrzymują nawet krótkiego kontaktu z wodą podczas deszczu, nie wspominając już o upadku do kałuży czy jeziora. Wyróżnić możemy kilka poziomów wodoszczelności: IP65, IP66, IP67 i IP68. Im jest on wyższy, tym skuteczniejsza ochrona.

Bateria, która wytrzyma dłużej
Szczególnie, jeżeli jest to pierwszy telefon Twojego dziecka, to musisz widzieć, że trudno będzie się mu z nim rozstać. Wszystko, co się w telefonie znajduje, będzie wydawało mu się ciekawe. Kolejne aplikacje pobrane na telefon, gry, w które można grać godzinami, przeglądanie mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się, co nowego u znajomych i podzielić się tym, co on robi w danej chwili…

Bateria w takim telefonie musi więc być mocna i pozwolić na długą pracę. Absolutne minimum to możliwość używania telefonu na naładowanej baterii przez cały dzień. Musisz też wiedzieć, że uczniowie korzystają ze smartfonów nie tylko w celach rozrywkowych, ale też naukowych. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele pomocy naukowych one skrywają.

Procesor o dużej mocy
Do czego Tobie jest potrzebny telefon? Zapewne do odbierania i wykonywania połączeń oraz SMS-ów, obsługi poczty mailowej, ale też czytania wiadomości w Internecie i przeglądania mediów społecznościowych. Kierowcy oczywiście korzystają też z nawigacji.

Twoje dziecko będzie wykorzystywało w większym stopniu maksymalną moc swojego smartfona i dlatego procesor musi być na tyle dobry, aby wytrzymać takie obciążenie. Mnóstwo aplikacji i gier spowoduje, że pamięć telefonu szybko zacznie się zapełniać, aż w końcu będzie jej brakować. Aby dziecko mogło z nich wszystkich korzystać, potrzebuje mocnego procesora, ale też odpowiednio dużej pamięci.

Czytnik kart pamięci
Dodatkowa pamięć z pewnością się przyda i należy o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie, już na etapie wyboru telefonu. Szybko zapełniająca się pamięć telefonu Twojego dziecka spowoduje, że będzie mu brakowało miejsca na kolejne, niekiedy potrzebne do szkoły aplikacje, jak np. słowniki czy kalkulatory.

Telefon dla ucznia koniecznie musi mieć więc czytnik kart microUSB. Możesz zwiększyć pamięć jego telefonu, wybierając kartę o dowolnej pamięci w zależności od potrzeb dziecka. Im lepszy jest telefon, tym szybciej jego pamięć się zapełni. Zdjęcia będą lepszej jakości, a także na takich urządzeniach można zainstalować gry bardziej zaawansowane technologicznie, które zajmują więcej pamięci.

GPS i WiFi – technologie obowiązkowe
Starsze modele nie posiadają funkcji lokalizacji GPS, a w dzisiejszych czasach korzysta z niej praktycznie każdy, Ty zapewne też, a Twojemu dziecku również się przyda. Dzięki lokalizacji GPS nie tylko dziecko będzie mogło samodzielnie wyznaczać drogę w konkretne miejsce, co pozwoli mu uniknąć ewentualnego zagubienia się, ale również Ty będziesz widział, gdzie się aktualnie znajduje.

Przeznaczone są do tego specjalne aplikacje. Obok funkcji GPS w telefonie ucznia musi znaleźć się też funkcja Wi-Fi. Zapewne zdecydujesz się na zakup pakietu Internetu dla swojego dziecka, ale Wi-Fi pozwoli Ci w tym zakresie zminimalizować koszty. Kiedy tylko jest to możliwe, dziecko łączy się z Internetem w domu, w szkole czy innym miejscu, gdzie jest on udostępniany.

Jaki zatem telefon wybrać dla ucznia? Na pewno wytrzymały, z dużym, dotykowym wyświetlaczem, mocnym procesorem i dużą pamięcią. Nie zapominajmy też o GPS i Wi-Fi! Nie uciekaj przed technologią, a dostrzegaj jej dobre strony i korzystaj z nich!

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc