Sztuczna inteligencja w smartfonie – jakie są perspektywy rozwoju i zastosowań?

Sztuczna inteligencja w smartfonie - jakie są perspektywy rozwoju i zastosowań?

Ostatnio wiele się słyszy o zagadnieniu jakim jest sztuczna inteligencja. W ciągu ostatnich kilku lat SI stała się coraz bardziej popularna w wielu dziedzinach, takich jak przemysł, biznes, zdrowie, nauka czy rozrywka. Wzrost popularności sztucznej inteligencji jest związany z postępem technologicznym, który umożliwia komputerom analizowanie danych i podejmowanie decyzji na podstawie tego, czego się nauczyły. W ten sposób SI może pomóc w automatyzacji procesów, optymalizacji działań oraz zwiększeniu efektywności pracy praktycznie w każdej branży.

Zwiększająca się popularność sztucznej inteligencji ma swoje zalety, ale także wyzwania i zagrożenia, takie jak etyczne i społeczne konsekwencje związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dlatego ważne jest, aby rozwój tej technologii szedł w parze z rozwojem odpowiednich ram prawnych i etycznych, które będą zapewniać ochronę dla ludzi i środowiska. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z pojęciem sztucznej inteligencji.

Spis treści

Co to jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych, które potrafią wykonywać zadania, które zwykle wymagają ludzkiego myślenia i inteligencji. Podstawą sztucznej inteligencji jest nauka i algorytmy uczenia maszynowego, które pozwalają systemom komputerowym nauczyć się rozpoznawania wzorców w danych, przewidywania wyników i podejmowania decyzji na podstawie wcześniejszych doświadczeń. 

Istnieją różne rodzaje sztucznej inteligencji, takie jak wspomniane wcześniej uczenie maszynowe (machine learning), sieci neuronowe, algorytmy genetyczne, systemy ekspertowe, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów i wiele innych. Każda z tych technologii ma swoje zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, finanse, rolnictwo, nauki społeczne, itd.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja jest używana w wielu dziedzinach, takich jak przemysł, medycyna, finanse, marketing czy nauki społeczne. W każdej z tych dziedzin wykorzystywane są różne techniki sztucznej inteligencji, ale podstawowym mechanizmem działania pozostaje uczenie maszynowe, które zwykle składa się z etapów takich, jak:

Zbieranie i danych i tworzenie modelu

Aby nauczyć się rozpoznawania wzorców, sztuczna inteligencja potrzebuje dużej ilości danych. Dane te muszą być również przygotowane i udostępniane w procesie w taki sposób, aby były zrozumiałe dla systemu. Na podstawie zebranych danych sztuczna inteligencja tworzy model, który opisuje wzorce występujące w danych. Model ten może mieć postać sieci neuronowej, drzewa decyzyjnego, systemu regułowego lub innej struktury matematycznej.

Jak działa sztuczna inteligencja?

Trenowanie, testowanie i udoskonalenie modelu

Sztuczna inteligencja trenuje powstały model i dostosowuje do niego dane uczące, aby lepiej rozpoznawać wzorce i podejmować lepsze decyzje. Proces ten może trwać wiele godzin lub dni, w zależności od ilości danych i skomplikowania modelu. Po wytrenowaniu już stworzonego modelu przeprowadza się testy, aby sprawdzić, jak dobrze działa na danych testowych. Jeśli model działa poprawnie, można go wykorzystać do rozpoznawania wzorców w nowych danych. Model stworzony przez sztuczną inteligencję może być dalej ulepszany i dostosowywany do nowych danych po to, aby działał coraz lepiej i dokładniej.

Sztuczna inteligencja - jakie aplikacje i funkcje wykorzystuje się w smartfonach?

Sztuczna inteligencja jest wszechobecna i wykorzystuje się ją w wielu aplikacjach i funkcjach w smartfonach, dlatego niezbędnym czynnikiem do korzystania ze wszystkich narzędzi AI jest dostęp do sieci. Sprawdź ofertę na internet mobilny lub najtańszy abonament w lajt mobile. Poniżej przedstawiamy pięć popularnych typów aplikacji i funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję w smartfonach:

Asystenci głosowi

Na pewno wiesz co się zadzieje, kiedy do swojego telefonu powiesz “Hej Siri!” lub “Hej Google!”. Na tego rodzaju wezwanie uruchomi się twój wirtualny asystent głosowy i wykona polecenie, które mu wydasz. Asystenci tacy jak Siri (dla iPhone’ów) czy Google Assistant (dla smartfonów z systemem Android) korzystają z technologii przetwarzania mowy i rozpoznawania języka naturalnego. Ich zadaniem jest pomoc użytkownikom w wykonywaniu różnych zadań, takich jak wyszukiwanie informacji, wysyłanie wiadomości czy odtwarzanie muzyki, itd.

Aplikacje do rozpoznawania obrazów

Aplikacje takie jak Google Lens korzystają z sztucznej inteligencji, aby rozpoznawać obiekty i tekst na zdjęciach. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć nazwę roślin, rozpoznać markę samochodu czy znaleźć przedmioty, których nazwy nie znają i nie byliby w stanie ich znaleźć w wyszukiwarce po hasłach. Dzięki funkcji rozpoznawaniu przedmiotów i obiektów po wgrywanych zdjęciach możemy uzyskać więcej informacji na temat otaczającego nas świata.

Filtry do selfie

Filtry do selfie, takie jak te dostępne na TikToku, Instagramie czy na Facebook Reels, wykorzystują sztuczną inteligencję, aby analizować twarz użytkownika i dodawać różne efekty, takie jak zmiana koloru włosów, dodanie uszu zwierzęcia lub bardziej zaawansowane, jak np. popularne nakładki z bardzo realistycznymi makijażami.

Aplikacje do tłumaczenia języka

Nie odkryjemy Ameryki, kiedy jako przykład weźmiemy wszystkim nam znane aplikacje do tłumaczenia mowy. Jedną z najbardziej popularnych aplikacji działającą w oparciu o sztuczną inteligencję jest  Google Translate. Google Translate potrafi tłumaczyć teksty i zamieniać mowę na różne języki. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwiej porozumiewać się z ludźmi z różnych krajów.

Rozpoznawanie twarzy

Funkcja rozpoznawania twarzy dostępna jest na niektórych smartfonach i wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zidentyfikować właściciela smartfona i umożliwiać mu odblokowanie urządzenia bez konieczności wpisywania hasła. Ten system powstał w trosce o bezpieczeństwo naszych danych i szczerze? Sprawdza się świetnie, więc jeżeli twój telefon nie posiada funkcji zabezpieczających przy pomocy “Face ID”, to warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia. 

Zanim jednak zdecydujesz się na przegląd ofert z telefonami, które umożliwiają identyfikację na podstawie rozpoznawania twarzy, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

To oczywiście tylko kilka zastosowań sztucznej inteligencji w smartfonach. Możliwości wykorzystania AI są ogromne i z pewnością będziemy obserwować rozwój tej technologii. Przewiduje się, że zdecydowana większość naszego funkcjonowania w dzisiejszych czasach przeniesie się do wirtualnego świata.

Sztuczna inteligencja - jakie aplikacje i funkcje wykorzystuje się w smartfonach?

Sztuczna inteligencja a ChatGPT - co to jest i jak z tego korzystać?

ChatGPT to duży model językowy sztucznej inteligencji (AI), który został opracowany przez OpenAI. Jest to system oparty na architekturze GPT (Generative Pre-trained Transformer), który jest zdolny do generowania naturalnego języka i przeprowadzania rozmów z ludźmi na różnorodne tematy, nawet codzienne.

ChatGPT uczył się na bardzo dużych zbiorach danych tekstowych, takich jak Wikipedia, gazety i inne dokumenty, aby nauczyć się języka naturalnego i kontekstu, który go otacza. Dzięki temu jest w stanie przetwarzać i generować teksty z zaskakującą płynnością i może służyć jako narzędzie do automatycznego przetwarzania języka naturalnego. ChatGPT jest wykorzystywany do różnych zastosowań, takich jak automatyczne generowanie treści, tłumaczenie języka naturalnego, analiza trendów w mediach społecznościowych, wirtualni asystenci i wiele innych.

Sztuczna inteligencja - perspektywy rozwoju

Perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w smartfonach są bardzo szerokie i obiecujące. Jednym z nich jest ulepszanie systemów operacyjnych, takich jak iOS i Android, poprzez dostosowywanie się do potrzeb użytkowników. Systemy te mogą nauczyć się, jakie aplikacje użytkownicy często używają, a następnie dostosować się do ich preferencji, optymalizować zużycie baterii i zoptymalizować wydajność samego telefonu.

Kolejną przestrzenią rozwojową jest personalizacja i rozpoznawanie mowy. Sztuczna inteligencja może pomóc w personalizacji interakcji z użytkownikami poprzez dostosowywanie interfejsu użytkownika do ich potrzeb i preferencji. Przykładowo, aplikacje mogą nauczyć się, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z interfejsem użytkownika, a następnie dostosować swoje funkcje i wygląd. Sztuczna inteligencja może też pomóc w rozpoznawaniu mowy, co pozwoli na rozpoznawanie poleceń głosowych i docelowo umożliwi użytkownikom łatwe wyszukiwanie informacji lub wykonanie innych działań bez konieczności używania klawiatury. Ta kwestia jest szczególnie ważna z uwagi na osoby niepełnosprawne, którym sztuczna inteligencja może pomóc w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przypomnienie o ważnych spotkaniach, prognozowanie pogody czy nawet wykrywanie chorób na podstawie zachowań użytkownika, itd.

Innym aspektem rozwojowym są same technikalia, czyli np. zwiększanie wydajności baterii. Sztuczna inteligencja może pomóc w zoptymalizowaniu wydajności baterii poprzez nauczenie się, jak użytkownicy używają swoich telefonów i dostosowanie zużycia energii do ich potrzeb.

Jakie są największe zagrożenia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w smartfonach przynosi wiele korzyści, ale istnieją również pewne zagrożenia. Do największych zdecydowanie należy aspekt bezpieczeństwa i prywatności. Aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą gromadzić duże ilości danych użytkowników, w tym wrażliwe informacje, takie jak lokalizacja, hasła, zdjęcia, filmy czy historię przeglądania. Istnieje ryzyko, że te dane mogą być wykorzystane w nieodpowiedni sposób, na przykład przez osoby trzecie, które uzyskają nielegalny dostęp do urządzenia lub danych. Może się też okazać, że z wyniku nieprzewidzianego błędu stracimy kontrolę nad sztuczną inteligencją, co może prowadzić do niewłaściwych rekomendacji lub podejmowania nieodpowiednich działań a nawet do utraty panowania nad swoim życiem prywatnym i zawodowym.

Ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi zagrożeń związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w smartfonach i stosowali się do zasad bezpieczeństwa, takich jak wybieranie aplikacji od zaufanych źródeł i kontrolowanie ustawień prywatności.

Sztuczna inteligencja a internet mobilny - jaki wybrać?

Internet mobilny jest niezbędny do korzystania ze sztucznej inteligencji w smartfonie. Wiele funkcji AI działa w chmurze i wymaga stałego połączenia z internetem, aby przetwarzać i analizować dane w czasie rzeczywistym.

Na przykład, jeśli korzystasz z asystenta głosowego, to twoje zapytania są wysyłane na serwery w chmurze, gdzie sztuczna inteligencja analizuje dane i wysyła odpowiedź z powrotem na twój smartfon. Podobnie, w przypadku aplikacji do rekomendacji treści, dane o Twoich preferencjach są analizowane w chmurze, aby zaproponować Ci najlepsze treści.

Dlatego, aby korzystać z zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji na smartfonie, konieczne jest posiadanie dostępu do internetu mobilnego lub sieci Wi-Fi. Bez stałego połączenia z internetem, niektóre funkcje sztucznej inteligencji mogą nie działać prawidłowo lub w ogóle nie działać.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki internet mobilny wybrać dla sztucznej inteligencji, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak:

Szybkość i stabilność

Sztuczna inteligencja wymaga szybkiego i stabilnego połączenia internetowego, dlatego warto wybrać ofertę na internet mobilny z wysoką prędkością pobierania i wysyłania danych, a także z niskim opóźnieniem. W naszej sieci możesz zamówić internet mobilny w technologii 5G – to obecnie najszybszy na rynku.

>> Więcej o technologii 5G przeczytasz w tym artykule.

Limit danych

Sztuczna inteligencja wymaga przetwarzania dużej ilości danych, co może generować znaczne zużycie transferu danych. W związku z tym, warto wybrać plan z odpowiednim limitem danych lub bez ograniczeń. W lajt mobile możesz mieć aż 100 GB z dodatkowym transferem nocnym 200 GB za 39,99 zł/mies. w technologii 5G. Taka oferta na pewno zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników smartfonów. Sprawdź ofertę!

Pokrycie sieciowe

Aby zapewnić niezakłócone działanie sztucznej inteligencji, ważne jest, aby wybrać operatora z dobrą jakością sygnału i szerokim zasięgiem sieci. W lajt mobile działamy na zasięgu sieci Plus. Od lat Polkomtel utrzymuje i rozbudowuje swoją infrastrukturę o nowe nadajniki na terenie całej Polski. Obecnie zasięg, z którego korzystają klienci lajt mobile obejmuje prawie 100% kraju. Chcesz sprawdzić nasz zasięg w swojej okolicy? Sprawdź mapę zasięgu. 

Przed wyborem i zakupem oferty na internet mobilny ważne jest, aby przeprowadzić dokładną analizę ofert dostępnych na rynku i wybrać najlepszą opcję, która spełni twoje potrzeby. Możesz też skorzystać z porównywarki lub rankingów sieci. 

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto