A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Sieć 5G w Polsce. Kiedy rusza i ile na tym zyskamy?

2019/11/18
technologia 5g

Sieć 5G w Polsce. Kiedy rusza i ile na tym zyskamy?

Czy słyszałeś już o sieci 5G? Obecnie używamy sieci 4G, ale już wkrótce ma się to zmienić. Czy na lepsze? Co oznacza podpisanie na przełomie sierpnia i września „Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G” przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a?

Sieć 5G w Polsce ma spowodować wzrost bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Wydaje się więc, że potrzebujemy zmiany, która odegra znaczącą rolę dla współczesnego społeczeństwa, żyjącego w wirtualnej przestrzeni. Czym zatem jest technologia 5G i jakie są jej zalety?

Nowy standard bezprzewodowego przesyłania danych

Sieć 5G jest nowym standardem bezprzewodowego przesyłania danych i jak wynika z teorii, ma umożliwić transfery z prędkością do 20 Gb/s, czyli ok. 2,5 GB/s. Jest to aż 60-krotnie więcej niż aktualnie oferuje nam sieć 4G/LTE (ok. 300 Mb/s). To jeszcze nie koniec korzyści i zalet, o których wspomina się przy okazji nowej sieci 5G. Należy również wspomnieć o opóźnieniu w dostępie do Internetu, które nie będzie przekraczać 1 ms. Dla porównania w sieci 4G jest to 98 ms, czyli zmiana ma być ogromna.

Ponadto nowy standard bezprzewodowego przesyłania danych ma też oferować możliwość obsługi nawet miliona urządzeń na 1 km2. Wydaje się niemożliwe, prawda? A jednak wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy korzystać z takich udogodnień.

jaka jest prętkość 5G

Działanie technologii 5G
Sieć działa dzięki stacjom BTS, posiadającym nowe typy anten. Charakteryzują się zdolnością do kierunkowania sygnału, pozwalają na tworzenia danych podręcznych oraz obsługę dużej ilości użytkowników, bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń. Za ogromną przepustowość odpowiadać ma rozbudowana, nowoczesna infrastruktura, którą tworzyć będzie sieć światłowodów.

Aby możliwe było podłączenie się do sieci, wymagane będzie posiadanie specjalnego urządzenia. Aktualnie taką funkcję posiada tylko niewielka liczba smartfonów. Wśród tych, które już teraz są przystosowane do podłączenia się do sieci 5G, są Samsung Galaxy Fold czy Xiaomi Mi Mix 3 5G.

5G to dostęp do Internetu z wykorzystaniem komputera stacjonarnego i urządzeń mobilnych, jak również więcej możliwości korzystania z nowoczesnych dobrodziejstw, które oferują inteligentne sprzęty. W domach mamy ich coraz więcej.

Poznaj ofertę lajt mobile

Polacy zyskają naprawdę dużo dzięki sieci 5G
Nic nie dzieje się jednak w ciągu jednego dnia, dlatego nie należy oczekiwać, że również wciągu 24 godzin sieć 5G zmieni cały świat, ale z pewnością każdy dostrzeże zmiany. W perspektywie kolejnych lat dzięki niej cyberprzestrzeń ma wyglądać inaczej. Być może będzie ona przypominała scenerię z filmów science fiction.

Przyszłość ma być integralnym połączeniem sprzętów loT z rozszerzoną rzeczywistością. To oznacza tylko, że wszystko, co jest nam potrzebne do poszerzenia wiedzy i wzbogacania swojego umysłu o nowe informacje będzie dostępne łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Każde urządzenie będzie można połączyć z Internetem, co będzie spowodowane umieszczeniem i obsługą ogromnej ilości urządzeń na bardzo małym obszarze.

Wszystko będzie działo się szybciej. Surfowanie po Internecie, oglądanie filmów, ładowanie się kolejnych stron będzie wygodniejsze i bardziej komfortowe. Opóźnienia w transferze w sieci 5G wynoszą kilka milisekund. Odegra to bardzo ważną rolę m.in. w zdalnej medycynie i autonomicznym transporcie.

Kiedy sieć 5G w Polsce?
Polska i Stany Zjednoczone już wzmocniły współpracę w ramach wdrożenia sieci 5G. Podpisana została deklaracja, która ma być tego potwierdzeniem. Potrzebne są jednak zmiany w infrastrukturze, a zatem w naszym kraju konieczne jest przeprowadzenie zmian w celu możliwości korzystania z nowych stacji bazowych i anten.

Jesteśmy w fazie testów, jakie przeprowadzane są w dużych miastach. Polska przygotowuje się na duże zmiany w związku z wdrożeniem sieci 5G. Według doniesień, komercyjne uruchomienie sieci 5G ma mieć miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku. Patrząc jednak realnie, możemy się spodziewać, że nastąpi to w 2021 roku, choć operatorzy już uzyskują odpowiednie zasoby częstotliwości radiowych.

5G a karty SIM

Wpływ sieci 5G na zdrowie
Pojawia się jeszcze pytanie, czy taka zmiana nie będzie miała negatywnych skutków w kontekście naszego zdrowia. Poprzednie i aktualne generacje łączności komórkowej wykorzystują fale elektromagnetyczne i w tej kwestii nic się nie zmieni. Podobnie będzie w sieci 5G. Od kilku lat trwają bardzo intensywne i szczegółowe badania, które mają potwierdzić ich wpływ na otoczenie i zdrowie człowieka.

Jak już wiemy, wpływ fal elektromagnetycznych jest taki sam jak fal radiowych na organizm człowieka, a zatem nie są one bardziej szkodliwe. Żadne wiarygodne badania nie wykazały, że mogłyby nam one zaszkodzić. Możemy więc być spokojni i nie pozostaje nam nic innego jak czekać na nową cyberprzestrzeń – lepszą, bezpieczniejszą i rewolucyjną.

Poznaj ofertę lajt mobile

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.