A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Składany smartfon – minikomputer składak. Kiedy zobaczymy w sklepie?

2020/04/21
składane smartfony

Składany smartfon czyli minikomputer składak

Na rynku mobile pojawia się coraz więcej zaskakujących trendów, które mniej lub bardziej przypadają użytkownikom do gustu użytkowników. W ostatnim czasie mogliśmy podziwiać reklamy składanych smartfonów, które mają zawładnąć środowiskiem telekomunikacyjnym.

Czy na pewno jest to moda, która pozostanie z nami na dłużej? A może to chwilowy trend, który okaże się jedynie próbą zmiany rzeczywistości na jeszcze bardziej nietypową? Składany smartfon pojawił się w zapowiedziach, ale też już w ofertach wielu producentów sprzętu elektronicznego. Zachwycił niejednego fanatyka zaawansowanej technologii. Spotkał się również z uznaniem poszukiwaczy kompaktowych rozwiązań. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Funkcjonalny i kompaktowy składany smartfon. Czy na pewno?
Każdy zainteresowany, nawet w najmniejszy stopniu, światem mobile, wie, co w nim nowego piszczy. Wśród trendów w projektowaniu smartfonów pojawia się notch czyli „wycięcie” w górnej części ekranu telefonu, obecny m.in. w Xiaomi Mi A3 i iPhone XS. Na rynku występują już smartfony z wysuwanym aparatem, ukrytym w obudowie.

Zamiast notcha w niektórych modelach pojawiają się kropki w ekranie, znajdziemy ją m.in. w Samsung Galaxy S10. Jest też składany smartfon, czyli urządzenie o kompaktowych rozmiarach zmieniające się w większe w zaledwie sekundę. Jest kompaktowe i z powodzeniem mieści się w kieszeni. Kiedy jest to konieczne, rozkładamy go i mamy nawet praktyczny tablet z możliwością pisania wiadomości e-mail.

Składany smartfon jest urządzeniem dwufunkcyjnym. Umożliwia pracę w dwóch trybach – smartfonu i tabletu. Wykonujemy połączenie, piszemy SMS-y, udostępniamy post w mediach społecznościowych, po czym przechodzimy do tworzenia pliku tekstowego. Ponadto, składane smartfony pozwalają na korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie. To opcja dla najbardziej wymagających użytkowników.

Pojawiają się jednak pewne problemy i niedoskonałości. Jednym z nich jest niedostateczna wytrzymałość tego typu smartfonów. Producenci wciąż nie potrafią sobie dobrze poradzić z ich zabezpieczeniem przed uszkodzeniami. Wiadomo, że ekran nie może być pokryty zwykłym szkłem. Musi być to materiał elastyczny, lecz nie ograniczający jakości obrazu. Pojawiły się już jednak pierwsze modele smartfonów składanych i całkiem nieźle radzą sobie na rynku. Są też kolejne zapowiedzi innych producentów.

Samsung Infinity Flex
Telefon zadebiutował na Samsung Developer Conference i wzbudził niemałe zainteresowanie. Samsung Infinity Flex, po rozłożeniu, ma wyświetlacz o przekątnej 7,3”, czyli jak na tego typu model „w sam raz”. Po złożeniu jest na tyle mały, że można go schować do kieszeni. Od zwykłego smatrfona różni się tym, że jest nieco grubszy. Samsung Infinity Flex mimo wszystko nie jest najmilszym dla oka urządzeniem, a jego design nie wywołuje szybszego bicia serca. Na pewno jest intrygujący i godny zainteresowania, jednak miłośnicy dobrego stylu nie odnajdą w nim sojusznika.

Galaxy Z Flip – składany smartfon, prawie jak klapką
Czy pamiętasz popularne kilkanaście lat temu telefony z klapką? Zawładnęły na jakiś czas środowiskiem mobile. Zachwycały niewielkimi rozmiarami i ciekawym designem. Były urządzeniami kompaktowymi, co wówczas należało do ich największych zalet. Galaxy Z Flip to ich współczesny następca, który na pewno bardziej zachwyca “urokiem osobistym”, niż Samsung Infinity Flex.

Od 21.02.2020 można dostać go w sklepach, a jego cena wynosi ponad 6000 zł. Niektórzy uważają, że jest to smartfon, który sprzeciwia się prawom fizyki. Do jego wykonania wykorzystano składające się szkło, a sam model wyposażono w wyświetlacz o wielkości 6,7 cala. Jest stosunkowo trwały i odporny na uszkodzenia w porównaniu z innymi tego typu modelami.

Wpływ na to ma m.in. zawias Hideaway Hinge. Galaxy Z Flip jest smartfonem zgrabnym i filigranowym, ma zaokrąglone krawędzie, dobrze prezentuje się zarówno w wersji rozłożonej, jak i złożonej. Mieści się w dłoni, ale również w kieszeni spodni. Dlaczego porównujemy go do telefonu komórkowego z klapką? Właśnie w ten sposób możemy go złożyć i rozłożyć. Ci, którzy korzystali z jego pierwowzoru, wiedzą, że to całkiem niezła atrakcja.

Składany smartfon Royole FlexPai
Myślisz, że Samsung był pierwszy i to on rozpoczął erę składanych smartfonów? Na pewno chciał nim być, jednak został wyprzedzony i to już na targach CES 2019 w Las Vegas, gdyż tam zaprezentowano Royole FlexPai. To właśnie ten model otworzył drzwi do nowej ery smartfonów. Wzbudził wiele emocji, choć nie zawsze pozytywnych. Mimo wszystko, udało mu się zainteresować potencjalnych użytkowników. Podobnie jak Samsung Infinity Flex, nie jest nazbyt piękny, ale niektórym może się spodobać. Jest grubszy, co przekłada się na mniejszą wygodę użytkowania. Nie wszystkim jednak musi to przeszkadzać, kwestia gustu.

Jaka będzie przyszłość składanych smartfonów? Czy zaburzą panującą w świecie mobile stosunkowo stabilną harmonię? Trendy zmieniają się niezwykle szybko i dynamicznie. Większość z nich spotyka się z akceptacją i zainteresowaniem użytkowników. Czy składany smartfon nie jest dla nich jednak zbyt egzotyczny?

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.

cicrle-right cicrle-leftc