fbpxZdalna edukacja - narzędzia przydatne do nauczania i uczenia się

16/10/2020

WSZYSTKIE

Zdalna edukacja – narzędzia przydatne do nauczania i uczenia się

Przez koronawirusa nauczyciele i uczniowie zostali zmuszeni do opuszczenia sal lekcyjnych i przejścia w tryb nauki zdalnej, czyli nauki przez Internet. Wszyscy zostali rzuceni na głęboką wodę i musieli sobie z tym poradzić. Jakich narzędzi używali nauczyciele, aby nadal móc dzielić się wiedzą? Poniżej znajdziesz platformy cyfrowe, które usprawniły naukę zdalną.

Wyzwanie dla nauczycieli, uczniów i rodziców

Pierwsze dni były najtrudniejsze, gdyż nauczyciele zastanawiali się, jak prowadzić lekcje przez Internet – jakich narzędzi użyć, jak połączyć się z dziećmi? Niektórzy zaczęli od wysyłania uczniom materiałów, jednak w trakcie myśleli, jak zorganizować prowadzenie lekcji. Dzięki różnym narzędziom udało się prowadzić lekcję – uczniowie widzieli się wzajemnie i mogli się wypowiadać podczas lekcji. Dodatkowo wszyscy mogli korzystać z różnych platform edukacyjnych, które dzięki przeniesieniu szkoły do domu, zyskały na popularności.

zdalna edukacja

MS Teams

MS Teams podczas pandemii stał się jednym z najczęściej używanych programów do komunikacji nie tylko w szkole, ale w firmach, które zaczęły pracować zdalnie. Narzędzie umożliwia nie tylko prowadzenie lekcji z udziałem klasy i prowadzącego, ale można tu publikować zadania online, które uczniowie wykonują, a nauczyciel sprawdza i przesyła informację zwrotną.

Jest to niesamowite usprawnienie sprawdzania prac domowych. Ponadto nauczyciele często korzystają z prezentacji i tablicy cyfrowej, aby wytłumaczyć przerabiany materiał. Umieszcza się tam nie tylko tekst pisany, ale również audio i wideo. Lekcje mogą być nagrywane i odtwarzane w dowolnym momencie, także uczniowie mogą w każdym momencie wrócić do danego fragmentu lekcji, aby utrwalić materiał.

epodręczniki.pl

Jest to platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej, na której znajdują się tysiące darmowych materiałów edukacyjnych. Pojawiają się nie tylko scenariusze lekcji dla nauczycieli, ale po wejściu w dany temat, uczniowie mogą wykonywać ćwiczenia. Oto przykład: wybierasz kształcenie ogólne, następnie język polski i temat, np. “Co po nas zostanie?” – podstawy i rozterki pokolenia Kolumbów.

Po otworzeniu tego tematu pojawiają się różne opcje do wyboru: wprowadzenie, przeczytaj, prezentacja multimedialna, sprawdź się, dla nauczyciela. Jest to genialne narzędzie, ponieważ są tam wypisane cele tego materiału, więc uczeń ma wyjaśnione czego się dowie oraz o jaki materiał zwiększy się jego wiedza. Do tego młodzież ma do czynienia z tekstem literackim i widzi zdjęcia poetów, co powoduje, że artysta nie jest już “pustym nazwiskiem” z książki, którego trzeba się nauczyć, tylko osobą, taką jak wszyscy inni. Następnie uczeń mierzy się z prezentacją wykonaną w taki sposób, aby doszło do interakcji młodego człowieka z materiałem.

nauka zdalna

Na końcu prezentacji jest zadanie interaktywne, które angażuje ucznia. W zakładce “sprawdź się” jest więcej zadań, które również opierają się na tekstach literackich (w tym przypadku na wierszach pokolenia Kolumbów).

To tylko dwa narzędzia z wielu. Inne często używane to Scholaris (platforma z przeróżnymi materiałami edukacyjnymi), Biblioteka POLONA (dzięki niej dostęp do lektur został niesamowicie ułatwiony – uczniowie chwalą taką formę dostępu do lektur, ponieważ bardzo często zdarzało się, że w szkolnych bibliotekach brakowało książek, ponieważ np. inna klasa właśnie omawiała tę samą lekturę). Choć koronawirus utrudnia nam życie na każdym kroku, możemy dostrzec pozytywne aspekty pandemii, np. rozwój edukacji cyfrowej.

Aby móc korzystać z wszystkich udogodnień, których dostarcza nam Internet, musimy mieć dostęp do sieci. Sprawdź ofertę internetu mobilnego w lajt mobile i ucz się na lajcie!

najpopularniejsze

Abonament w biznesie

16/01/2020

czytaj

Polecenie znajomych – zarabiaj na swojej sieci.

27/08/2019

czytaj

Bonus krajowy - czyli jak dbamy o to, abyś nie przepłacał.

27/08/2019

czytaj