A Zmień czcionkę na małą
A Zmień czcionkę na średnią
A Zmień czcionkę na wielką
Zmień kontrast Włącz kontrast dla strony.

NOWINKI

Korzystasz z telefonu podczas przechodzenia na pasach? Uważaj na nowe przepisy w Kodeksie drogowym!

2021/07/13
przejscie dla pieszych

Od 1 czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy w Kodeksie drogowym. Dotyczą one pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Od miesiąca kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, w momencie, kiedy piesi wchodzą na przejście, a nie dopiero, gdy już się na nim znajdują. Natomiast piesi mają zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych na przejściach. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zmniejszenie wypadków, które nierzadko prowadziły do ogromnych tragedii.

Uważaj na przejściach dla pieszych 

Często spotykamy się z opinią, że pieszy ma pierwszeństwo, więc nie musi orientować się, co się dzieje na drodze. Jednak wszyscy jesteśmy ludźmi, kierowca z różnych powodów może zasłabnąć lub zasnąć za kierownicą, dlatego aby zachować bezpieczeństwo, piesi, jak i kierowcy muszą zachować tak samo szczególną ostrożność. 

Mimo wyznaczonych miejsc do przechodzenia, to właśnie w tych miejscach dochodzi do wielu wypadków, co potwierdzają dane policyjne. Rok temu na przejściach zginęło aż 197 osób! Te dane są zatrważające!

Poznaj ofertę lajt mobile

Nowe przepisy od 1 czerwca 2021 r. 

Aby zminimalizować liczbę wypadków na pasach, od czerwca wprowadzono nowe przepisy.

Po pierwsze, kierowca musi zachować szczególną ostrożność, kiedy pieszy wchodzi na przejście lub już przez nie przechodzi. Pieszy ma pierwszeństwo, kierowca musi mu ustąpić. Nie dotyczy to tramwajów, jednak nadal trzeba zachować szczególną ostrożność. Piesi muszą pamiętać, że mimo nowego przepisu, wciąż obowiązuje stary, który zakazuje wchodzenia pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

Po drugie, piesi mają zakaz korzystania z telefonu i innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię. Dzięki temu zakazowi piesi nie będą rozproszeni na pasach i zachowają większą ostrożność, co (miejmy nadzieję) zmniejszy liczbę wypadków na pasach. artykuł 14. Kodeksu drogowego Mówi również o tym, że pieszy ma zakaz wchodzenia na jezdnię lub przechodzenia przez nią w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, przejściu lub torowisku.Oto treść artykułu 14.:

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię: 

  • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, 
  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; 

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; 

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; 

4) przebiegania przez jezdnię; 

5) chodzenia po torowisku; 

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; 

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują. 

Internetuj bezpiecznie! 

Czy dzięki nowym przepisom liczba wypadków na przejściach dla pieszych się zmniejszy? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach. Korzystaj z internetu mobilnego bezpiecznie! Odłóż telefon na te kilkanaście sekund, żebyś za chwilę znów mógł się cieszyć korzystaniem z Internetu. Potrzebujesz dużo internetu, a do tego darmowych rozmów i SMS-ów? Sprawdź oferty abonamentu NO LIMIT w lajt mobile. I pamiętaj – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Chcesz zmienić operatora, jednak nie wiesz, jak wygląda proces przenoszenia numeru? W lajt mobile przenoszenie numeru to tylko 5 prostych kroków! Formalnościami zajmiemy się za Ciebie. Sprawdź, jak przenieść numer i internetuj na lajcie!

 

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies.
Wszystkie zasady ich użytkowania wraz z informacjami
o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie
cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.
Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia.