Płatność telefonem – czy potrzebny mi internet mobilny?

Płatność telefonem

Płatność telefonem za pośrednictwem aplikacji mobilnych stają się coraz bardziej popularne. Rozwój technologii i dostępność inteligentnych telefonów oraz internet mobilny w coraz bardziej przystępnych cenach sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tych nowoczesnych metod płatności. Aplikacje płatnicze umożliwiają dokonywanie transakcji w dowolnym miejscu i czasie. Klienci nie muszą nosić gotówki ani kart płatniczych, co upraszcza proces płacenia. Wystarczy otworzyć aplikację, wprowadzić niezbędne dane i zatwierdzić płatność, ale czy płatność telefonem wymaga dostępu do sieci?

To zależy. Zazwyczaj płatność telefonem za pośrednictwem aplikacji wymaga połączenia z siecią, internetu mobilnego lub połączenie z Wi-Fi. Bez połączenia internetowego, aplikacja płatnicza nie będzie w stanie przetworzyć płatności. Warto jednak zauważyć, że niektóre aplikacje mogą obsługiwać płatności offline w określonych sytuacjach, takich jak limitowane transakcje lub płatności na podstawie wcześniej zapisanych danych lub za pośrednictwem aplikacji wbudowanych w systemy operacyjne smartfonów, jak: Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay. Te aplikacje integrują się z innymi usługami oferowanymi przez te firmy, takimi jak sklepy internetowe, subskrypcje czy usługi bankowe, co zwiększa wygodę i wartość dla użytkowników. Mimo wszystko większość płatności mobilnych wymaga dostępu do Internetu dla przetworzenia transakcji i komunikacji z odpowiednimi systemami płatniczymi.

Spis treści

Płatności mobilne - metody komunikacji

Zazwyczaj płatność telefonem za pośrednictwem aplikacji wymagają połączenia internetowego. Istnieją dwie główne metody komunikacji w przypadku płatności mobilnych. Są nimi połączenie danych poprzez internet mobilny i połączenie przez Wi-Fi.

Połączenie danych mobilnych

W przypadku płatności mobilnych przez aplikacje, urządzenie musi mieć dostęp do sieci internetowej za pomocą połączenia danych mobilnych, takich jak 3G, 4G, 5G lub LTE. Dzięki temu urządzenie może nawiązać połączenie z serwerem płatniczym i przekazać niezbędne informacje. Internet mobilny od lajt mobile będzie najlepszym wyborem dla wszystkich, którzy chcą mieć dobrą jakość w niskiej cenie. Nasza sieć komórkowa działa na zasięgu sieci Plus i oferuje internet mobilny lub abonament komórkowy z transferem aż do 300 GB w najszybszej technologii 5G, czego dowodem są ostatnie badania przeprowadzone przez RfBenchmark

Przejdź na stronę lajt mobile i zamów najlepszą ofertę na internet mobilny!

Chcesz poznać naszą ofertę? Zamów kontakt!

Oddzwonimy i pomożemy ci wybrać najlepszą ofertę!

Połączenie Wi-Fi

Alternatywnie, jeśli urządzenie ma dostęp do sieci Wi-Fi, można również dokonywać płatności mobilnych. Połączenie z siecią Wi-Fi umożliwia przekazanie danych płatniczych z urządzenia do serwera płatniczego.

Przegląd aplikacji do wykonywania płatności online

Obecnie istnieje wiele aplikacji do płatności mobilnych, które umożliwiają dokonywanie płatności online za pomocą smartfonów. Oto kilka najbardziej znanych aplikacji do płatności mobilnych w Polsce:

Google Pay

To aplikacja stworzona przez Google, która umożliwia dokonywanie płatności za pomocą telefonu w sklepach stacjonarnych, aplikacjach internetowych i innych usługach. Możesz również przesyłać pieniądze bezpośrednio do innych osób. Tu internet mobilny lub dostęp do sieci Wi-Fi jest niezbędny, bo aplikacja Google zwykle towarzyszy nam przy zakupach online i działa głównie w przeglądarce Chrome.

Apple Pay

Ta aplikacja jest dostępna dla użytkowników iPhone’ów i innych urządzeń Apple. Umożliwia ona dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i online, a także przesyłanie pieniędzy do innych użytkowników Apple Pay. Co ważne, kiedy korzystamy z Apple Wallet i podepniemy do aplikacji swoje karty bankowe, to nie będziemy potrzebować dostępu do sieci. Internet mobilny nie jest wykorzystywany przez tę aplikację, bo płatności bezpośrednio z dodanych kart działają offline.

Samsung Pay

Aplikacja ta jest dedykowana dla użytkowników urządzeń Samsung. Pozwala na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych za pomocą technologii NFC (Near Field Communication) oraz przez skanowanie kodów kreskowych. Internet mobilny będzie potrzebny do jej obsługi, ale tak samo jak w przypadku Apple, Samsung również posiada swój wirtualny portfel, który działa bez dostępu do sieci po dodaniu i autoryzowaniu swoich kart.

PayPal

Jest to jedna z najpopularniejszych platform do płatności online. Oprócz możliwości dokonywania płatności przez internet, aplikacja PayPal umożliwia również wysyłanie pieniędzy do innych użytkowników. PayPal działa wyłącznie przez internet, więc dostęp do sieci będzie niezbędny, jeżeli będziemy chcieli zapłacić za pośrednictwem tej aplikacji za zamówioną usługę lub towar. Internet mobilny lub Wi-Fi jest kluczowy, aby aplikacja mogła działać poprawnie.

Poza aplikacjami mobilnymi często korzystamy z płatności bankowych, które również wykorzystują dane sieci. Internet mobilny lub dostęp do Wi-Fi w przypadku zlecenia przelewu bankowego również będzie konieczny. Praktycznie wszystkie banki w Polsce posiadają już swoje aplikacje mobilne, dzięki czemu płatności online są coraz bardziej wygodne, ale mimo wszystko, żeby z nich korzystać musimy być podłączeni do sieci. 

Poza aplikacjami bankowymi oferowanymi przez banki i inne instytucje, naszą dumą narodową stał się popularny system płatności online, czyli Blik. Możemy chwalić się nim na całym świecie, bo aplikacja została stworzona w Polsce przez PSP – Polski Standard Płatności, a który składa się zespół ekspertów uczestniczący m.in. w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych programów płatności bezgotówkowych, płatności online oraz projektów szerzej związanych z bankowością elektroniczną i mobilną. Blik mimo, że jest aplikacją na telefon i działa w oparciu o numer telefonu, to jednak musi być połączony z bankiem i działać jako funkcja w aplikacji bankowej. Mimo wszystko Blik cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród młodych, jak i starszych użytkowników smartfonów. 

Płatność telefonem poprzez aplikację PayPal

Płatność telefonem a bezpieczeństwo

Płatność telefonem może być bezpieczne, pod warunkiem stosowania odpowiednich środków ostrożności. Wiele osób korzysta z usług płatności mobilnych, takich jak aplikacje bankowe lub portfele cyfrowe, aby dokonywać płatności za towary i usługi za pomocą swojego telefonu. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę w kontekście bezpieczeństwa płatności mobilnych, między innymi aktualizowanie oprogramowania, zabezpieczenia telefonu, zaufane aplikacje, korzystanie z bezpiecznych sieci internetowych , monitorowanie transakcji, bezpieczeństwo danych, itd.

Płatność telefonem wymaga od użytkownika urządzenia regularnych aktualizacji oprogramowania. Nowe wersje często zawierają poprawki związane z bezpieczeństwem. W celu zabezpieczenia swojego telefonu warto użyć nieoczywistego kodu PIN, wzoru lub czytnika linii papilarnych do jego odblokowywania. Jeśli aplikacja do płatności mobilnych oferuje dodatkowe opcje zabezpieczeń, takie jak dwuetapowe uwierzytelnianie, warto z nich skorzystać. To dodatkowo zabezpieczy Twoje konto. Ważne jest też to, aby pamiętać o pobieraniu aplikacji do płatności mobilnych tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami (np. App Store, Google Play). Należy unikać instalowania aplikacji z podejrzanych źródeł, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych.

Płatność telefonem powinno być wykonywane tylko podczas podłączenia urządzenia do bezpiecznych sieciach Wi-Fi lub za pomocą internetu mobilnego. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi, może być narażone na ataki. Nie można też udostępniać swoich danych logowania ani innych wrażliwych informacji osobom trzecim. Pamiętajmy, że banki i inne instytucje finansowe nigdy nie będą prosić o podanie poufnych informacji drogą elektroniczną lub telefoniczną.

Jeżeli interesuje Cię tematyka bezpieczeństwa w Internecie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym pochylamy się nad zagadnieniem skutecznych technik korzystania z internetu w sposób świadomy i bezpieczny.

Płatność telefonem często może być dla nas po prostu odczuwalne, dlatego warto regularnie sprawdzać historię transakcji w swojej aplikacji do płatności mobilnych i monitorować swoje rachunki bankowe. W przypadku wykrycia nieautoryzowanych operacji natychmiast należy zgłosić takie zdarzenie bankowi.

Mając na uwadze te środki ostrożności, płatność telefonem może być bezpieczne. Ważne jest jednak, aby być świadomym zagrożeń i dbać o ochronę swoich danych osobowych oraz finansowych.

Do większości aplikacji płatniczych potrzebny jest internet mobilny lub połączenie z bezpieczną siecią. Tylko w przypadku, jeżeli korzystasz w opcji wirtualnego portfela w swoim telefonie i masz dodane aktywne karty płatnicze, jesteś w stanie wykonywać polecenia zapłaty bez konieczności połączenia z siecią, czyli po prostu offline. 

Jeżeli szukasz odpowiedniej oferty dla siebie na bezpieczny internet mobilny, to sprawdź plany taryfowe na abonament komórkowy w lajt mobile lub sam internet mobilny w atrakcyjnych cenach (jednych z najniższych na rynku). Nasza sieć działa na zasięgu sieci Plus, który obejmuje aż 98% powierzchni całego kraju i uchodzi za jeden z lepszych zasięgów w Polsce. Internet mobilny 5G ma największą prędkość i jest najbardziej pożądaną technologią przez użytkowników smartfonów, obsługujących internet mobilny 5G.

Jeżeli interesuje Cię tematyka poświęcona technologii 5G, zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga. Z artykułów dowiesz się dlaczego warto korzystać z technologii 5G.

UDOSTĘPNIJ
TWEETUJ

Pozostałe artykuły

Zadzwoń do Konsultanta Biznesowego: 727727187

Dokup pakiet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mi magna sed ultrices aliquam, hendrerit tellus mattis.

tutaj formularz

Doładuj konto